Doprava zdarma od 3000 Kč

Jak vybrat ponožky na kolo

Cyklistické ponožky se od obyčejných ponožek liší tím, že jsou ušity přesně podle potřeb cyklistů. Tuhle část cyklooblečení určitě nepodceňujte, protože kvalitní ponožky výrazně zvýší váš komfort a zlepší pocit z jízdy.

Při výběru ponožek na kolo se zaměříme především na velikost a výšku, materiál a na úroveň termoizolace. Alternativou k cyklistickým ponožkám jsou například běžecké nebo turistické ponožky.

cykloponožky kalas

Mezi nejprodávanější patří ponožky BBB, Castelli, Haven nebo Kalas. Chcete si je prohlédnout na vlastní oči a třeba si je i vyzkoušet? Stavte se na některé z našich prodejen, rádi vám pomůžeme s výběrem. 

 

 

V jakém terénu jezdíte?

Ponožky pro silniční cyklistiku by měly být v ideálním případě přizpůsobeny cyklistickým tretrám. To znamená, že by měly nohu chránit minimálně těsně nad kotník, aby nedocházelo k odření nártu nebo kotníku o botu. Některé ponožky mají dokonce zesílenou nártní část, aby jezdce netlačily přezky tretry. Podkotníkové ponožky jsou tedy nevhodné. Pokud se rozhodnete pro vysoké ponožky, které jdou lépe vidět, můžete si vybrat z různých designů (třeba i z vtipných) nebo si pořídit ponožky s reflexními prvky.

 

cyklista v ponožkách

 

Ponožky pro horskou cyklistiku by měly být přizpůsobeny především terénu, ve kterém hodláte jezdit. Pokud vás čeká lehčí terén, nebo dokonce silnice, klidně zvolte ponožky jen těsně nad kotník (ale aby byl chráněný). Pokud se chystáte na traily, náročnější sjezdy apod., oblečte raději vysoké ponožky, které v případě jakékoliv kolize s okolním terénem ochrání nejen kotník, ale i část lýtka. Podkotníkové ponožky jsou pro MTB zcela nevhodné. Také u ponožek pro bikery platí, že vysoké modely na sobě můžou mít reflexní prvky.

 

ČTĚTE TAKÉ: Jak vybrat boty a tretry na kolo

 

Velikost a výška

V naší nabídce najdete ponožky pro muže, ženy i děti, ale také ty, které jsou vedeny jako unisex. Při výběru se vždy řiďte orientační tabulkou daného výrobce.

Velikost hraje klíčovou roli. Aby ponožky správně seděly na chodidle, správně propouštěly vlhkost apod., musí jejich velikost odpovídat velikosti jezdcovy nohy. V případě natažení výrazně menších ponožek na větší chodidla hrozí snížení jejich funkčnosti! Většina výrobců své ponožky čísluje obvyklým stylem: pánské M (38–40), L (41–43), XL (44–47) a dámské S (35–37), M (38–40), L (41–43).

Výška je důležitá ze dvou hlavních důvodů: Prvním důvodem je samozřejmě izolace tepla – kratší ponožky jsou vhodnější do parních letních dnů, zatímco delší do zimy. Druhým důvodem je ochrana kotníku a lýtka – na silnici nebo v lehčím terénu nehrozí odření kotníku (volíme klidně kratší ponožky), ale při sjezdu nebo někde při průjezdech nedotčenou přírodou určitě ano (volíme raději vyšší ponožky). Manžeta může být například ve výškách 2,5, 5, 8, 10, 15 nebo 18 cm a u zimních termoponožek ještě výše.

cyklo ponožky - krátká vs. dlouhá

 

Materiál

Většina cyklistických ponožek je vyrobena z tzv. funkčních materiálů, které izolují teplo a zároveň jsou prodyšné. V případě termoponožek je materiál silnější, aby lépe izoloval teplo nohy. Výhodou syntetických materiálů je, že jsou levnější, ale po delším používání více zapáchají. Přírodní materiály (jako je např. vlna merino) jsou většinou ve všem lepší, a tedy i dražší. Setkat se můžete s kombinací těchto materiálů:

  • Polyester
  • Polyamid
  • Spandex
  • Elastan
  • Lycra
  • Merino vlna

cykloponožky merinoProč si dopřát vlnu merino? Je to vlna, která se získává z vysokohorského plemene ovcí merino. Má výborné vlastnosti, a proto je velmi žádoucí u oblečení nejen pro cyklisty, ale i pro turisty, běžce a ostatní sportovce. Nejjemnější merino má tloušťku vlákna okolo 15 mikronů, což je cca 5x méně než lidský vlas. Díky struktuře vlákna „konzervuje pot v sobě“, takže mokré oblečení na těle tolik nestudí jako syntetika. A v neposlední řadě má výborné termoizolační vlastnosti – merino na zimu dobře hřeje.

Jak je to s antibakteriálností ponožek? Pokud máte problémy se zápachem nohou nebo hledáte jedny ponožky na více dní, investujte do některého z dražších modelů. Například merino vlna je přirozeně antibakteriální a nemá tolik tendenci páchnout. Levné syntetické ponožky nemívají žádnou antibakteriální úpravu. Pokud ji chcete, hledejte zmínku o vláknech stříbra, stříbrných iontech nebo o bambusové viskóze.

 

 

Úroveň termoizolace ponožek (léto vs. zima)

Žádné oblečení samo o sobě nehřeje, pouze izoluje teplo, které tělo samo vyprodukuje. Cyklistické ponožky můžete sehnat s nízkou úrovní termoizolace, průměrnou i s vysokou, přičemž platí, že hodně záleží také na obuvi, kterou na kole používáte. Obecně platí, že:

  • Letní – jsou spíše slabé, velmi prodyšné a můžou mít velké množství odvětrávacích panelů, můžou být krátké i vysoké
  • Jarní/podzimní – jsou o něco silnější, o něco méně prodyšné, mají méně odvětrávacích panelů a jsou zpravidla vyšší než letní
  • Zimní – jsou silnější, stále prodyšné (ale méně), většinou nemají odvětrávací panely a jsou zpravidla vysoké (klidně jako podkolenky)

cykloponožka dlouhá

Nejteplejší kombinací jsou 1) kvalitní zimní ponožky/podkolenky (ideálně z merino vlny) + zateplené zimní tretry nebo zateplené platformové boty + ještě návleky na tretry a na nohy.

 

ČTĚTE TAKÉ: Jak vybrat cyklistické návleky

 

Na co se ještě zaměřit při výběru cykloponožek?

  • Kompresní/nekompresní – kompresní ponožky jsou na určitých místech (uprostřed chodidla, kolem kotníku, v oblasti manžety) stahující, což někomu vyhovuje, někomu ne; kompresní ponožky podporují větší prokrvení nohou a z kardiovaskulárních důvodů se nedoporučují nosit celý den
  • Kompresní manžeta – většina cyklistických ponožek (ale ne všechny!) má uplou manžetu, aby při šlapání držely na svém místě a neshrnovaly se
  • Ploché švy – zajistí, že vás v botě nebo v tretře nebude nic tlačit
  • Levá a pravá ponožka – některé páry mají už z výroby uvedeno, která ponožka je pravá a která levá, protože jsou např. v oblasti palce delší a u malíčku kratší
  • Zesílené zóny – může se jednat o zesílenou špičku, patu nebo kotník – zesílení je z důvodu ochrany nebo izolace tepla
  • Nepromokavé ponožky – dělají se také nepromokavé ponožky pro cyklisty/turisty do extrémních podmínek (neopren, různé membrány), které ale nejsou vhodné na běžnou jízdu – jsou téměř neprodyšné

 

Přejeme vám správný výběr cyklistických ponožek, snad vám byly tyto informace užitečné.