Jak vybrat letní oblečení na kolo

Léto, roční období cyklistům zaslíbené. Když zrovna není úmorný hic, můžete na kole dovádět od rána do večera. Ať už vyrážíte na jednodenní výlet nebo si plánujete střihnout cyklistickou dovolenou, udělejte každopádně před odjezdem revizi letního cyklistického šatníku.

Amatérští jezdci i profíci mají letní cyklistiku rádi i proto, že na sobě nemusí kupit několik vrstev cyklooblečení. Až na výjimky stačí jedna základní vrstva, protože o teplo na těle se dostatečně postará parné počasí. I když pořizování letního oblečení na kolo není žádná věda, je dobré jeho výběr nepodcenit.

znackakalas

Cyklodres – letní pomocník pro každého

Alfa a omega letní cyklistiky. Cyklistický dres by neměl chybět ani hobby jezdcům, protože  redukuje pot z těla lépe než běžné bavlněné triko, na kterém zůstávají mokré fleky. Což je při vysokých letních teplotách obzvlášť důležité. Rozhodně tedy vsaďte na cyklodres z funkčního materiálu, a pokud možno vyberte takový, který na sobě má reflexní prvky – to až se budete potmě vracet domů.

Pro jízdu v letních měsících nejlépe poslouží cyklodres s krátkým rukávem. Je maximálně pohodlný a vzadu mívá spodní část prodlouženou, aby vám i v cyklistickém předklonu perfektně seděl. Jestli se rádi vystavujete slunci, můžete místo krátkého rukávu sáhnout po funkčním triku bez rukávů. Počítejte ale s tím, že vám odkryje celá ramena i část zad, takže se neobejdete bez opalovacího krému.

Mistrem na odvod potu z těla jsou pak letní spodní trika, jejichž materiál sestává z širších kanálků, tím pádem lépe odpařuje vlhkost. Letní spodní trika se většinou pod cyklodresem a skvěle přiléhají k tělu.

Máte-li v oblibě brzké ranní vyjížďky, budete možná potřebovat i dres s dlouhým rukávem. Většinou je zateplený dostatečně na to, aby vás zahřál i při teplotách jen několik stupňů nad nulou.

 

ČTĚTE TAKÉ: Jak vybrat jarní oblečení na kolo

 

Kraťasy Haven NavahoCyklokraťasy: zvolíte klasiku, nebo volnější styl?

Super, dres máte! Ale co dál? Neméně důležité je správně obléct spodní část těla. A tady přichází na řadu cyklokraťasy. Opět platí, že volnočasové kraťasy raději nechte doma a dejte přednost těm z funkčního materiálu. Buď si pořiďte klasické cyklistické kraťasy končící v pase, nebo kraťasy se šlemi (neboli s laclem), které při jízdě drží, kde mají a nesjíždí dolů.

Další možností jsou i propracované volné kraťasy, vybavené kapsami či ochranou proti vodě a nečistotám. Více se podobají volnočasovým kraťasům, protože nepřiléhají k noze. Pro chladná rána a večery pak doporučujeme cyklistické kalhoty, ty vám nejspíš ještě zůstaly ve skříni z jarních projížděk.

U cyklistických kraťasů i kalhot navíc máte na výběr, jestli si je pořídíte s vložkou, nebo bez vložky, případně si k nim vložku koupíte dodatečně. K čemu je taková vložka dobrá? Chrání sedací část těla, včetně intimních partií, před oděry a otlaky, což se hodí hlavně na dlouhých cyklovýletech. Existují dámské i pánské verze vložek do kraťasů, rozdíl je zejména v jejich šířce. Správná vložka by měla být vyrobená z antibakteriálného materiálu, který nedráždí kůži.

Když netušíte, jak se to během výletu s počasím vyvrbí, vezměte s sebou do batohu návleky na nohy. Nikdy nevíte, kdy se budou hodit.

 

Vesty a bundy aneb i léto umí překvapit

Nezapomínejte, že i v létě občas bývá počasí pod psa. Náhlá průtrž s sebou umí přinést déšť a s ním chladnější ovzduší. Pro tyto případy se vybavte lehkou a nepromokavou cyklistickou bundou (větrovkou), případně cyklistickou vestou – ta ale nemusí být zateplená. Pokud už na sobě máte dres s dlouhým rukávem, může v letním dešti stačit i cyklistická pláštěnka.

 

ČTĚTE TAKÉ: Jak vybrat zimní oblečení na kolo

 

Vybavte se helmou, rukavicemi a brýlemi

Během léta je na silnicích, cyklostezkách i v lesech pořádně rušno a nebezpečno, a tak více než kdy jindy doporučujeme používat při jízdě cyklistickou přilbu. Na výběr máte mnoho typů a velikostí pro dámy, pány i děti a platí, že jakákoliv helma je lepší než žádná.

Ať jsou vaše vyjížďky maximálně komfortní, zauvažujte také nad pořízením letních rukavic na kolo. Zabráníte tak otlakům od řídítek a zároveň máte jistotu, že budou rukavice dobře prodyšné.

Jestli zatím nepoužíváte cyklistické brýle, pak vězte, že ani ty by ve vaší výbavě neměly chybět. Za prvé chrání oči před UV zářením ze slunce a za druhé zabraňují průniku různých nečistot či hmyzu. Brýle jsou neprávem často podceňovanou součástí cyklooblečení.

 

Celou letní výbavu najdete u nás

Zjistili jste, že vám pro letní jízdu na kole chybí jeden nebo více kusů oblečení? Žádný problém, veškeré vybavení seženete jak v našem e-shopu, tak na prodejnách Moolbike v Olomouci, Mohelnici a Praze. S výběrem rádi pomůžeme osobně, na e-mailu e-shop@moolbike.cz i na našem Facebooku.