Doprava zdarma od 3000 Kč

Jak vybrat jarní oblečení na kolo

Rtuť teploměru vyšplhala na rozumné hodnoty, sluníčko svítí a ptáčci zpívají. Jarní počasí přímo vybízí k projížďce na kole. Než ale po zimě oprášíte svůj bicykl a šlápnete do pedálů, udělejte revizi cyklistického šatníku. Které oblečení byste pro cyklistiku na jaře neměli vynechat?

 

122823443_280064919859601_8573431274516170273_n

 

Právem se o jarním počasí mluví jako o aprílovém, náhlá změna venkovních podmínek už zaskočila nejednoho sportovce. Ale kdo je připraven, není překvapen! Pokud se na jízdu řádně a s předstihem vybavíte, máte z velké části vyhráno.       

Běžné oblečení vynechejte

Obléct na sebe obyčejné triko a tenké tepláky? Tudy cesta nevede. Jako každý jiný sport, i cyklistika vyžaduje speciální úbor, ježdění během jarních měsíců nevyjímaje.

Každý kus cyklistického oblečení je vyrobený tak, aby plnil danou funkci a zároveň jste se v něm cítili pohodlně.  

A zase ty vrstvy

Přesně tak, vrstvení je základ. I nad vybíráním jarního cyklistického oblečení přemýšlejte jako nad pomyslnou skládačkou. Jednotlivé dílky (vrstvy) do sebe musí zapadnout.

Jako první neboli spodní vrstvu zvolte některý typ funkčního prádla, které má za úkol vstřebávat tělní pot, bez ohledu na aktuální teplotu. Pokud už slunce slušně hřeje, klidně sáhněte po cyklistickém triku s krátkým rukávem. Na samém počátku jarního období se vám ale bude hodit spíš cyklistické triko s dlouhým rukávem – přestože je pocitová teplota vyšší, při rychlé jízdě hrozí nachladnutí.

U dalších vrstev už záleží na konkrétním počasí. Během teplejších dní si bohatě vystačíte s druhou vrstvou v podobě cyklodresu, dle uvážení buď s dlouhým, nebo krátkým rukávem. Jestli ale teprve před pár dny skončila zima a je těsně nad nulou, zvažte i využití třetí vrstvy. Chladné i deštivé počasí pod psa zastaví cyklistická bunda a cyklistická vesta.

No vida, trup už je připravený. Ale co zbytek?

cyklokalhotyKraťasy či kalhoty, to je oč tu běží

Jarní dovádění na kole vybízí k nasazení cyklistických kraťasů, což přibližně od půlky dubna nemusí být špatná volba. Do té doby ale doporučujeme spíš dlouhé kalhoty, které nohy dostatečně ochrání před chladem. Buď použijte klasické kalhoty bez zateplení, nebo – například pro jízdu v ranních mrazech – kalhoty s podšívkou či membránou.

Jste na vážkách a nevíte, jestli skočit do kraťasů či kalhot? Máte ještě jednu možnost: vsadit kraťasy a s sebou do kapsy vzít návleky na nohy. Když vám bude po cestě zima, prostě si návleky nasadíte a je po starostech.

Stejně můžete postupovat i s návleky na ruce.  

Nezapomeňte na detaily

Také obuv přizpůsobte ročnímu období. Máte-li ještě vytažené zimní tretry, klidně je schovejte a povolejte na scénu tretry letní, které můžete v případě potřeby doplnit o lehčí návleky nebo návleky do deště. Tedy aspoň v případě, že už roztály poslední zbytky sněhu a nemrzne.

To nejdůležitější pro jarní jízdu na kole už máte, nezapomeňte však ani na doplňky. Za větrného počasí si pod helmu vezměte šátek nebo speciální čepici. A pokud hrozí, že by ruce na řídítkách ještě mohly trpět zimou, dejte u rukavic přednost těm zimním.

Pamatuje i na to, že s počátkem jara začíná poletovat všemožný hmyz, takže je dobré mít po ruce cyklistické brýle. Ty vás dostatečně ochrání i před ostrým sluncem.

S výběrem vám poradíme

Sto lidí, sto chutí, říká se. A pro oblékání cyklisty to platí také. Výše uvedená doporučení proto berte v úvahu, ale každý z nás snáší chladné i teplé počasí jinak, takže se nebojte oblečení částečně přizpůsobit svým potřebám.

Pakliže stále nemáte s výběrem jarního oblečení na kolo jasno, neváhejte se nám ozvat na e-mail e-shop@moolbike.cz nebo na Facebook. Rádi vás uvidíme také na našich prodejnách v Olomouci, Mohelnici či Praze.