Doprava zdarma od 3000 Kč

Jak vybrat zimní oblečení na kolo

IMG_20190209_152826

Že se dá na kole jezdit jen od jara do podzimu? Kdeže. Pokud pořídíte správné oblečení, můžete směle šlápnout do pedálů i v zimních měsících. Není to žádná věda, při výběru oděvů pro mrazivé dny stačí myslet na několik základních věcí.

Správného cyklistu ani chladné počasí nezastaví! Tedy aspoň v případě, že se vhodně oblékne. Každému vyhovuje něco jiného, přesto přijdou k duhu univerzální doporučení. Což platí dvojnásob, pokud zimní oblečení na kolo kupujete poprvé.

Snímek obrazovky 2021-02-17 v 12.19.12Jízda s sebou přináší chlad
Jedna věc je venkovní teplota, druhá teplotní stav cyklisty v akci. I když bude teploměr ukazovat hodnoty lehce nad nulou, během rychlé jízdy se tělo o několik stupňů ochladí. Co z toho plyne? Svůj letní úbor nechte ve skříni a raději vsaďte na speciální oblečení pro zimní cyklistiku.

Zlatý zákon tří vrstev
Pro ježdění na kole v chladném počasí platí, stejně jako u jiných sportů, oblíbené pravidlo tří vrstev oblečení. Každá z nich plní svou úlohu.

Úkol první vrstvy zní jasně: měla by správně odvádět pot z těla a zároveň je dobré, když k tělu těsně přiléhá. Pro tyto účely poslouží buď cyklistické triko, ale v lepším případě funkční prádlo s dlouhým rukávem.

Druhá vrstva sehrává důležitou roli v udržování tepla – čím větší je venku zima, tím silnější variantu druhé vrstvy navlékněte. Chybu neuděláte, pokud sáhnete po cyklistickém dresu s dlouhým rukávem. Měl by mimo jiné pomoci první vrstvě s odváděním potu.

Vítr je v zimě opravdu mrazivý, od toho je tu třetí vrstva. Před vnějšími vlivy vás skvěle ochrání cyklistická bunda nebo cyklistická vesta. Zatímco vestu oceníte v sychravějším počasí na přelomu podzimu a zimy, při teplotě hluboko pod bodem mrazu dejte vždy přednost bundě.

Snímek obrazovky 2021-02-17 v 12.21.56Ke kalhotám přidejte návleky
Chránit byste při zimních vyjížďkách měli také své končetiny. Na nohy rozhodně doporučujeme zateplené cyklistické kalhoty, ty správně izolují, jsou pohodlné a zároveň prodyšné.

Přestože řada cyklistů tuto část oblečení podceňuje, není na škodu používat také návleky. Zateplit s nimi můžete jak samotné nohy (při použití kratších kalhot), tak i tretry. A když už jsme u obuvi: ano, i tretry pořídíte v zimní variantě. Pak už vás nepřekvapí sníh ani mráz.

Rukavice? Jedině zimní
Špatné chráněné ruce v mrazivém počasí dostávají zabrat, a tak si dejte záležet při výběru rukavic. Určitě nepoužívejte letní rukavice, dejte přednost jejich zimní variantě s dlouhými prsty. Pak máte jistotu, že budou ruce v teple. Pro maximální pohodlí zateplené rukavice doplňte o návleky na ruce.

Nezapomínat na čepici
Jasně, na hlavu si vezmete helmu, ale ta v zimě většinou nestačí. Sice dobře odvětrává, ale zároveň přes ni proudí studený vzduch. Proto si – hlavně v mrazivých dnech – vezměte pod přilbu i čepici nebo šátek. Jakákoliv pokrývka hlavy je lepší než nic.

A je to! Už víte, co si na sebe obléct před zimní projížďkou na kole.

 

Pokud ještě váháte a potřebujete radu, klidně pošlete dotaz na e-shop@moolbike.cz nebo na Facebook. Případně nás rovnou navštivte na prodejnách v Olomouci, Mohelnici či Praze.

Teď už na nic nečekejte a hurá do zimní krajiny za cyklistickými radovánkami.