Doprava zdarma od 3000 Kč

Jak vybrat chrániče na kolo a proč jsou tak důležité

Část výbavy, kterou cyklisté často (a rádi) opomínají. Chrániče na kolo jsou obecně považované za pomůcky pro začátečníky, ale nic nemůže být vzdálenější pravdě. V řadě situací umí ochránit zdraví i těch nejzkušenějších jezdců. Jaké chrániče se budou hodit právě vám a proč o nich uvažovat?

Přesnou statistiku na to nemáme, ovšem je více než pravděpodobné, že až 9 z 10 cyklistů chrániče na kolo vůbec neřeší. Ale jen se zeptejte mazáků, kteří na kole najezdí stovky kilometrů ročně, kolik je za uplynulé měsíce zastihlo karambolů. Možná se budete divit.

chránič

Můžete být sebevětší profík, ale pády na kole prostě občas přijdou. Pouze záleží, jak jste na ně připraveni. 

 

 

Proč si chrániče na kolo pořídit

chránič loketHlavní úloha cyklistických chráničů je jasná: chránit jezdcovo zdraví v případě, že na kole spadne nebo se s někým/něčím nečekaně střetne. Důvodů pro pořízení chráničů se ale najde mnohem víc:

 • dodávají vám při jízdě pocit bezpečí
 • snadno je uplatníte také na inline bruslích nebo skateboardu
 • troufnete si jet na kole i do míst, kde byste bez chráničů měli obavy

Častým argumentem, proč chrániče nepoužívat, je jejich nepohodlí. Ano, ze začátku si na ně musíte trochu zvykat, ale brzy je budete považovat za běžnou součást cyklistické výbavy – tak jako cyklodres, cyklokraťasy nebo tretry.

 

Kdo by měl nad chrániči uvažovat

Každý, kdo chce být za každého počasí i v každém terénu v bezpečí. V horských oblastech se strmými srázy a nerovným povrchem se chrániče hodí stejně začátečníkovi jako ostřílenému jezdci.

Rozdíly podle zkušeností ale existují. Zatímco začátečníci (především malé děti) by si chrániče na kolo měli nasazovat i při obyčejné cestě na nákup, zkušeným cyklistům přijdou vhod hlavně na delších trasách, kde hrozí únava.

 

Které chrániče na kolo si koupit

Výrobci pokročili tak daleko, že si dnes můžete koupit chránič prakticky na každou část těla. Naprostým základem jsou ale především tyto: chránič koleno holeň

 • Chrániče kolen – naprostý základ cyklistovy ochrany. Při pádu z kola nejčastěji dopadnete právě na kolena a jejich okolí, takže pokud byste si chtěli pořídit jen jedny chrániče, tak právě kolenní. 
 • Chrániče loktů – hned po kolenech nejzranitelnější místo (nepočítáme-li samozřejmě hlavu). Chrániče loktů doporučujeme především pro trailové ježdění a obecně do nerovných terénů, kde může přijít pád na zem zničehonic. 
 • Chrániče holení – u rekreačních cyklistů na ně tolik nenarazíte, ale při „divočejší“ jízdě se hodí. Chrániče holení mají za úkol například chránit vaši holeň před odřením o pedál, které bývá hodně bolestivé. Hodí se především cyklistům, kteří si libují ve sjezdech. 
 • Chránič páteře – chrání další místo na těle, jehož zranění bývá mnohdy kritické, tedy páteř. Spíš než pro klasickou jízdu na kole slouží hlavně adrenalinovým jezdcům, u nichž je riziko poranění páteře vysoké. 

Pokud to chcete vzít poctivě, kupte si také chrániče kotníků nebo další méně obvyklé typy chráničů. Jestli ale neholdujte extrémní cyklistice, doporučujeme především chrániče kolen, loktů a holení.

 

Podle čeho chrániče vybírat

Jako u jiné cyklistické výbavy, také u chráničů byste se měli při nákupu zaměřit na několik kritérií. Pojďme se podívat na ty nejdůležitější: 

 • Velikost – pokud je to možné, každý chránič si před zakoupením vyzkoušejte, nebo aspoň správně změřte svou velikost. Máte pak jistotu, že vám během jízdy nebude padat. 
 • Hmotnost – kromě velikosti řešte i hmotnost chráničů. Berte v potaz, že s nimi budete jezdit třeba celý den, a pokud by byly těžké, mohou vás snadno unavit. 
 • Druh cyklistiky – čím náročnější terén, tím kvalitnější chrániče se hodí vybrat. Na horách a ve sjezdech přijdou vhod lepší chrániče s pořádným polstrováním, pro jízdu ve městě a okolí postačí základní chrániče. 
 • Certifikace – důvěryhodné chrániče by měly splňovat normu CE EN 1621-1, jedině tak máte záruku bezpečnosti. Všechny cyklistické chrániče na našem e-shopu ji samozřejmě splňují. 

Právě tyto čtyři kritéria jsou při výběru cyklistických chráničů nejdůležitější. Volit ale můžete i podle způsobu zapínání nebo kvality odvětrávání.

 

 

Při prvním nákupu si nechte poradit

Plánujete pořizovat chrániče na kolo poprvé?

Pak se nebojte požádat o radu odborníka, který vám s jejich výběrem pomůže – od velikosti až po volbu konkrétní značky. Rádi vám s chrániči i další cyklistickou výbavu poradíme na e-mailu eshop@moolbike.cz, nebo v některé z našich prodejen.

Až vyrazíte sami nebo s rodinou na další cyklovýlet, nezapomeňte kromě chráničů také na cyklistickou přilbu.

Tak šťastnou cestu!