Doprava zdarma od 3000 Kč

Jak vybrat brýle na kolo

Malá pomůcka, která chrání jeden z nejdůležitějších orgánů na těle. O čem je řeč? Přece o cyklistických brýlích! Je až s podivem, kolik jezdců je nenosí, čímž si svůj sportovní zážitek znepříjemňují a riskují zranění v oblasti očí. V dalším díle poradny se dozvíte, jaké důležité funkce brýle na kolo plní a jak vybrat ty ideální. 

 bryleMoolbike

Proč si cyklistické brýle pořídit

Helmu si před každou jízdou bere na hlavu většina cyklistů, to už ale neplatí pro brýle speciálně uzpůsobené na cyklistiku. Přitom cyklistické brýle stejně jako přilba zajišťují bezpečí a pohodlí profesionálním i rekreačním jezdcům:

  • zabraňují průniku hmyzu, prachu a dalších nečistot do očí
  • chrání oči před slunečním (UV) zářením
  • chrání oči před silným větrem

Brýle na kolo nejčastěji uvidíte u profíků a poloprofesionálů, ale věřte, že by je měl mít minimálně při delších vyjížďkách po ruce také každý rekreační jezdec. 

 

Zaměřte se na výkonnostní úroveň

Než začnete vybírat konkrétní model cyklistických brýlí, zamyslete se, na jaké úrovni a jak často na kole jezdíte. Zatímco profíkovi se vyplatí do brýlí investovat i několik tisíc, hobby cyklistovi bude na občasné vyjížďky stačit mnohem levnější kus.

Brýle pro amatéry sice nejsou vyrobené pomocí nejnovějších technologií, ale i tak zajistí to nejdůležitější – ochrání vás před vnějšími vlivy za každé situace.

 

ČTĚTE TAKÉ: Jak vybrat helmu na kolo

 

Nepodceňte velikost

Hned jak se zorientujete ve své výkonnostní úrovni a cenové kategorii, přejděte na druhý důležitý parametr – velikost. Zatímco u běžných slunečních brýlí na velikosti příliš nezáleží, cyklistické brýle by měly dokonale sedět na nosu, kolem očí i na čele, aby nikde nevznikly mezírky na průnik nečistot a aby vám brýle při rychlé jízdě nespadly. 

Na druhou stranu by brýle na kolo neměly být až moc těsné, vyhnete se tak nepříjemným otlakům a nepohodlí. U modelů používajících velikostní číslování nejčastěji narazíte na velikosti S, M a L. Rozhodně pomůže, když nebudete spoléhat jen tabulkové rozměry a brýle si před zakoupením vyzkoušíte.

 

Na barvě zorníků záleží

Co počasí, to jiná viditelnost a jiné potřeby pro oči: chvíli je slunečno, chvíli zataženo, zanedlouho deštivo a pak se najednou setmí. Každá z těchto situací vyžaduje odlišnou barvu zorníků (skel).

Při pořizování brýlí na kolo tak popřemýšlejte, za jakých světelných podmínek nejčastěji jezdíte a jak často jezdíte ve tmě, podle toho pak vyberete správnou barvu zorníků.

Zatímco v šeru jsou ideální čiré zorníky, ve slunečném počasí nejlépe poslouží černá nebo jinak tmavá skla. Do deštivého počasí jsou zase ideální světlé zorníky, protože k vašim očím propustí víc světla. Sehnat můžete i univerzální zorníky, ale ty nemusí v některých světelných podmínkách vašemu zraku stoprocentně vyhovovat. 

 BryleMoolbike2

ČTĚTE TAKÉ: Jak vybrat dres na kolo

 

Jak na zorníky vyzrát

Asi vás teď napadlo: To si mám kupovat do každých světelných podmínek jedny brýle s určitým typem zorníku? Nebojte, nemusíte. Chcete-li dokonalou viditelnost na světle, v šeru i potmě, máte dvě možnosti: 

  • pořídit si brýle s vyměnitelnými skly – při změně venkovních podmínek rychle vyměníte zorník a pokračujete v jízdě
  • pořídit si brýle s fotochromatickými skly, které se přizpůsobují aktuálním světelným podmínkám (tento typ zorníků je dražší než běžná skla, ale pokud jezdíte pravidelně v různém počasí, rozhodně se vyplatí)

Ať už sáhnete po kterékoliv variantě, barvě zorníků věnujte dostatek pozornosti. Špatná barva skel může v některých podmínkách jízdu na kole znepříjemnit.

 

bryleBBBVyhněte se zamlženým brýlím

Cyklistické brýle mají zvlášť ve vlhkých podmínkách tendenci se zamlžovat, což způsobuje zhoršenou viditelnost při jízdě, a tím pádem i zvyšuje riziko úrazu. Existuje však snadné řešení, a to v podobě brýlí s hydrofobní povrchovou vrstvou, která zamlžování zabrání i bez toho, aniž byste brýle museli neustále utírat.

Skvěle, teď už víte to nejdůležitější pro výběr cyklistických brýlí. Řadu modelů najdete přímo v našem e-shopu, ale také ve všech prodejnách Moolbike

Pokud byste s výběrem brýlí i jiné cyklistické výbavy potřebovali poradit, stačí nám napsat na Facebooku, nebo na e-mail eshop@moolbike.cz. Rádi vás uvidíme také osobně!