Doprava zdarma od 3000 Kč

Jak vybrat helmu na kolo

Jestli je během ježdění na kole něco důležitější než samotné kolo, pak cyklistická přilba. Bez nadsázky. Už tisícům jezdců zachránila při vážných pádech život a dalším tisícům ještě zachrání. Tušíte, jak helmu na kolo vybrat, aby byla bezpečná, pohodlná a zároveň sloužila vašim potřebám?

Helma na kolo je v Česku povinná pouze pro jezdce mladší 18 let, to se ví. Za Moolbike ji ale doporučujeme nosit všem bez rozdílu věku. Kvalitní helmy dnes výrobci navrhují tak, aby zabránily nejvážnějším následkům při karambolu.

Není ale helma jako helma – jinou potřebuje rekreační a jinou závodní jezdec. Stejně tak budete jinak pořizovat přilbu pro sebe a jinak pro své dítě.

pribla 1

Typy cyklistických přileb

V základním rozdělení můžete vybírat z pánských přileb, dámských přileb a dětských. Platí ale, že i tzv. pánské helmy běžně nosí také ženy, takže se tímto kritériem zásadně neomezujte. Pro zvolení správné helmy je mnohem důležitější dělení podle toho, k jakému stylu ježdění ji budete používat.

  • Silniční přilba – vhodná pro klasické ježdění na silničním, ale také krosovém a horském kole. Bez problému s ní absolvujete i desítky kilometrů dlouhé projížďky. Výrobci u silniční přilby usilují o co nejnižší hmotnost a správné odvětrávání. 
  • MTB helma – typ přilby ideální pro ježdění v horách, ale také po silnicích. Tyto helmy se hodně podobají silničním, ale mívají navíc krátký kšilt, který chrání před sluncem i dalšími nástrahami v přírodě. Vyznačuje se také robustní konstrukcí. 
  • Městská helma – designově vytříbená přilba pro ježdění ve městě. Může mít všelijaké podoby, ale nejčastěji se na první pohled podobá BMX přilbě. 
  • BMX a downhill helma – druhy helem takzvaně „pro divočáky“. Používají se při adrenalinových disciplínách na BMX kolech, ale také například při jízdě na skateboardu. Poznáte je podle typického kulatého tvaru. Downhillové helmy pak připomínají přilbu na motorku a hodí se ke sjíždění rizikových terénů – skvěle chrání celou hlavu.

 

ČTĚTE TAKÉ: Jak vybrat cyklooblečení 

 

BHE-151_Hawk_glossy-red_strapNa co se při výběru helmy zaměřit

Máte vybraný typ přilby na míru vašim potřebám? Skvěle. Teď se podíváme na další parametry, které byste při koupi cyklistické přilby měli sledovat.

Velikost helmy

Alfa a omega správného výběru. Helma by vám neměla být moc těsná, ale zároveň ani „plandat“ a poletovat ze strany na stranu. Většina výrobců dodává helmy ve více velikostech, přičemž se velikost helmy dá ještě upravit utahovacím mechanismem (kolečkem) v zadní části, aby vám dokonale seděla.

Před výběr konkrétní velikosti doporučujeme změřit si obvody hlavy krejčovským metrem, a to zhruba 2 centimetry nad obočím. I tak je ale vhodné neobjednávat helmu stylem pokus-omyl, ale vyzkoušet si ji přímo na prodejně.

Přijďte si helmu klidně vyzkoušet na naše pobočky v Praze, Olomouci nebo Mohelnici.

Bezpečnostní certifikace

Málokde narazíte na cyklistickou helmu bez bezpečnostní atestace, ale pro jistotu: každá správná přilba u v Česku musí splňovat bezpečnostní normu ČSN EN 1078. Není třeba nic dohledávat v papírech, údaje o certifikaci bývají uvedené přímo na přilbě.

U nás v Moolbiku bezpečnostní normu splňují všechny přilby bez výjimky.

Odvětrávání

Na dlouhé výlety po silnicích se určitě nebude hodit městská přilba bez otvorů na odvětrávání a opačně. Na první pohled je to detail, ale při pravidelném ježdění oceníte, když bude vzduch v helmě a kolem ní proudit tak, jak má.

Váha a materiál

Nejen závodníci, ale i rekreační jezdci ocení, když helma bude co nejlehčí. Pokud si pořídíte těžkou přilbu, můžete po celodenním ježdění cítit, že je pro vaši hlavu nepohodlná. Takže ano – čím lehčí, tím lepší. Ale samozřejmě ne na úkor bezpečnosti.

Stejně tak se prodejce zeptejte na materiál, ze kterého je helma vyrobená. Odolná bývá tzv. in-mold technologie, která sice stojí o něco málo víc, ale také vám dlouho vydrží.

prilba 2

 

ČTĚTE TAKÉ: Jak vybrat jízdní kolo

 

Jak vybrat helmu pro dítě

Speciální pozornost si zaslouží pořizování helmy na kolo pro dítě. Více méně platí všechny rady výše, ale zvlášť věnujte pozornost tomuto:

  • mějte vysoké nároky na bezpečnost přilby
  • aby dítě helmu rádo nosilo, nezaměřujte se jen na praktické prvky, ale i na líbivý design
  • nevybírejte záměrně větší velikost – zvýšili byste tím riziko, že helma nebude správně plnit svůj účel

Nezapomínejte, že děti musí helmu nosit povinně, a to i při jízdě v cyklosedačce.

 

Doplňky k cyklistické přilbě

Už víte, kterou helmu si pořídíte? Pokud ne, nevadí. S volbou správného typu či velikosti vám kdykoli poradíme ne e-mailu eshop@moolbike.cz, nebo na našem Facebooku.

Úplně nejlépe uděláte, když si přilbu a další výbavu na kolo přijdete vyzkoušet do jedné z našich prodejen.

K cyklistické přilbě doporučujeme dokoupit i vylepšováky jako světlo na helmu (i s držákem), čelenku nebo cyklistický šátek.

Přejeme ať sáhnete po helmě, která vás ochrání a zároveň bude spolehlivým parťákem na cestách!