Doprava zdarma od 3000 Kč

Jak vybrat boty a tretry na kolo

Výběr správných bot na kolo je opravdu důležitý. Ať už si pořídíte normální sportovní boty, nebo cyklistické tretry, měly by vám vždy perfektně sedět. Hlavní výhodou nášlapných cyklistických bot je efektivita, tedy to, že můžete zabírat i při pohybu pedálů nahoru.

Tretry se dělí na silniční a horské (MTB) a na oba typy se montují tzv. kufry, které se dodávají vždy k nášlapným pedálům. Uchycení bot od Shimano, Spiuk, Giro nebo Raiko se provádí našlápnutím (nacvaknutím) a uvolnění pohybem paty směrem ven od pedálu.

 

tretry

 

Speciálním cyklistickým botám, které se „nenacvakávají“, ale patří k nim pedály s tzv. piny, se říká platformy. Stavte se na některé z našich prodejen a my vám s výběrem pomůžeme.

 

 

ČTĚTE TAKÉ: Jak vybrat pedály na kolo

  

Výhody a nevýhody treter oproti normálním botám

+  vyšší efektivita šlapání (zabíráte i při pohybu klik nahoru) 
+  vyšší bezpečnost (nehrozí uklouznutí nohy)
+  dobrá aerodynamika

-  nepohodlná až nemožná běžná chůze
-  nacvakávání a uvolňování treter vyžaduje krátký trénink

Druhy bot na kolo

tretry silničníSilniční tretry jsou ze všech cyklistických bot nejvíc zaměřené na výkon. Silniční cyklistika je zkrátka o šlapání a o co nejefektivnějším přenosu energie z vašich nohou na pedály. Proto jsou velice tuhé. Závodní modely mívají hladkou podrážku (obvykle z karbonu), prodyšný svršek a kufry zpravidla na 3 šrouby (např. Shimano SPD SL). Rekreační modely jsou o něco méně tuhé, na podrážce mají vzorek pro lepší chůzi a kufry obvykle na 3 nebo jen 2 šrouby (např. Shimano SPD). V silničních tretrách se opravdu velmi špatně chodí. tretry mtb

 

Horské (MTB) tretry jsou oproti těm silničním výrazně měkčí, a to dokonce i závodní modely, u kterých se rovněž očekává vysoká efektivita. Liší se ale hlavně tím, že mají odolnější konstrukci. Při jízdě v terénu oceníte tvrzenou špičku a patu, vzorek (špunty) na podrážce nebo povrchovou úpravu celé boty. Kufry se uchycují zpravidla na 2 šrouby (např. Shimano SPD). V některých rekreačních MTB tretrách se dá celkem pohodlně chodit.

Platformové boty nejsou našlapávací, ale mají velkou a pevnou podrážku, která dobře drží na platformových pedálech. Ty mají rovněž velkou plochu a o dobrou trakci se starají tzv. piny, což jsou drobné výstupky (obvykle krátké šrouby). Piny se zakousnou do podrážky platformových bot, a jezdec tak může kolo ovládat i v náročnějším terénu. Zároveň může nohu z pedálu kdykoliv sundat bez jakéhokoliv omezení a v botách pohodlně chodit nebo i řídit auto. Platformy na enduro nebo freeride jsou tužší než platformy na cross country (XC).

Normální sportovní boty jsou nejčastější cyklistickou obuví u široké veřejnosti, a proto bychom je neměli vynechat. Pokud jezdíte rekreačně a jednou za čas, tretry ani platformy si samozřejmě kupovat nemusíte. Měli byste ale investovat do kvalitních outdoorových bot, které mají pevnou podrážku a zajistí vám dobrý kontakt s pedály. Vyhněte se vysokým botám (pohorkám), městským keckám s tenkou podrážkou, sandálům a dalším botám se špatnou oporou. Hlavní výhodou normálních bot je také pohodlná chůze.

 

NÁŠ TIP: Pokud půjdete do normálních sportovních bot, poohlédněte se po takových, které jsou na rychlošněrování nebo na suché zipy. Případně si tkaničky zastrčte do boty.

 

 

Velikost a tvar

Cyklistické tretry i platformy mají stejné číslování jako normální boty. Při jejich nazutí byste měli mít u špičky místo cca 0,5 až 1 cm, a to hned ze dvou důvodů. Jednak se chodidlo při šlapání mírně posouvá dopředu, jednak se při sportovním výkonu a prokrvení vždy trošku zvětší. Pokud byste si vybrali tretry „na doraz“, mohly by vás bolet prsty.

Zaměřte se taky na tvar cyklistické boty. Závodní modely jsou hodně úzké a celkově těsné, aby se noha v botě pohybovala co nejméně, a tím nedocházelo ke ztrátám přenosu síly. Také dámské tretry jsou užší než pánské. Rekreační tretry a samozřejmě také platformové boty jsou mnohem širší a pohodlnější. Ideálního komfortu lze dosáhnout dokoupením kvalitní stélky (vložky).

 

Systémy utahování Tretry1

Můžete se setkat s různými typy utahování treter nebo s jejich kombinací. 

  • Tkaničky – klasika, ovšem oka a konce tkaniček nejsou pro jízdu ideální
  • Suchý zip – snadná manipulace, vhodný pro rekreační jezdce nebo děti
  • Přezky – jejich výhodou je pevnost, různí výrobci používají různé druhy
  • Kolečko – nejčastěji BOA systém – na jednu stranu utahujete, na druhou povolujete

   

Materiál

Pro efektivní přenos síly se u podrážek treter používají tuhé materiály. U platforem je to podobné, jako u tvrdších sportovních bot.

  • Plast – skořepina a podrážka u levných a středně drahých treter
  • Karbon – skořepina a podrážka u dražších treter
  • Textil, síťky – svršky treter a platforem
  • Guma – podrážky platforem, MTB treter, rekreačních silničních treter

 

Co ještě zvážit při výběru?

  • Léto/zima/déšť – pro horší počasí si pořiďte zateplené tretry nebo alespoň návleky
  • Turistické tretry – vypadají skoro jako normální boty, ideální pro výletníky
  • Kombinované pedály – z jedné strany můžete mít nášlapný pedál, z druhé klasický

 

 

Potřebujete poradit? Stavte se na některé z našich prodejen.