Doprava zdarma od 3000 Kč

Jak vybrat zámek na kolo

Dobře, že jste tady. Zámek na kolo je cyklodoplněk, který by měl vlastnit každý cyklista. V případě, že se od svého kola potřebujete vzdálit, měli byste ho uzamknout co nejkvalitnějším zámkem, abyste případným zlodějům ztížili „práci“.

Níže vám poradíme, jak vybrat zámek na kolo na základě několika kritérií, jako je typ zámku, klíč vs. číselný kód, hmotnost a samozřejmě cena. Ale jestli chcete jít rovnou do e-shopu, můžete si vybrat z těchto zámků od BBB, Kellys nebo Magnum:

 

vybrat zamek na kolo

 

Různé druhy zámků na kolo si můžete přijít prohlédnout i na některou z našich prodejen Moolbike.

 

Druhy zámků na kolo

Lankové zámky jsou nejrozšířenější. Jedná se o ocelové lanko, které může mít různý průměr a které je obalené v bužírce. Tento typ zámku je zpravidla smotaný do spirály a dá se připevnit například pod sedlo. Na uzamčení 1 kola ke stojanu nebo k jinému objektu je potřeba zámek dlouhý ideálně 80 cm. Na 2 kola 100 cm, na 3 kola 120 cm. Lankové zámky jsou sice pružné, lehké a levné, ale nepatří k nejodolnějším. Překonáte je štípačkami za pár sekund.

 

lankovy zamek na kolo

 

Řetězové zámky se skládají z řetězu a z vlastního zámku. Oka řetězu jsou většinou vyrobena z oceli a stejně tak oko zámku, takže k jejich přeštípnutí by byly potřeba minimálně velké pákové štípačky. Nebo spíše úhlová bruska (flexa), které to zabere s velkým hlukem průměrně 30 sekund. Řetěz může být obalen v bužírce nebo v látce (např. v kevlaru), abyste si s tím kolo nepodřeli. Tento typ zámku je odolný, ale také těžký a je potřeba jej vozit v batohu.

 

retezovy zamek na kolo

 

Zámky typu U jsou něco jako velké visací zámky. Ocelová vidlička ve tvaru písmene „u“ se nasune na kolo a objekt, ke kterému ho chcete uzamknout, a její konce se vloží do těla zámku. Jelikož kulatina je zpravidla velmi tlustá, je velmi odolná proti přeštípnutí i přeříznutí bruskou. Její předností je to, že zloděj by musel oko přeřezat na dvou místech, aby došlo k prolomení zámku, a nevýhodou hmotnost a cena. Záleží na typu zámku, ale bruska jej překoná s velkým hlukem cca za 1 minutu.

BBL-28_U-Vault__mainSkládací zámky patří mezi méně známé, což je ovšem škoda. Jedná se o ocelové profily velikosti montážních klíčů, které jsou k sobě připojeny pomocí čepů. ve složeném stavu tak zámek připomíná velký multiklíč a po rozložení vytvoří několikaúhelník. Skládací zámky mají vysokou odolnost, dobře se skladují a i cena může být velmi příznivá. Opět záleží na typu zámku, ale bruska jej překoná s velkým hlukem cca za 1 minutu.

 

skladaci zamek na kolo

 

Existují i další typy zámků, ale jsou spíše v menšině. Kromě klasického zámku na kolo si můžete pořídit také alarm s GSM/GPS lokátorem.

 

vybrat zamek na kolo

 

ČTĚTE TAKÉ: Jak vybrat cyklistické oblečení

 

Klíč vs. číselný kód

Cyklistické zámky se zamykají obvykle dvěma způsoby:

  • klíčem
  • číselným kódem

Zamykání klíčem je způsob, který zná každý. Můžete si vybrat zámek s více klíči, což se vám bude hodit v případě jeho ztráty. (Ale pak už zámek nedoporučujeme používat.) Jeden klíč můžete svěřit například osobě, které důvěřujete.

Zamykání číselným kódem má výhodu v tom, že žádný klíč mít nemusíte. Stačí si zapamatovat číselnou kombinaci, se kterou jste si zámek koupili, nebo si nastavit svou vlastní (umožňuje to většina zámků). Blízké osobě můžete sdělit jen tento kód, který bývá tří nebo čtyřmístný.

BBL-35_CodeSafe-6mm__main BBL-31_PowerSafe-8mm__main

 

Hmotnost zámku

Nebudeme si nic nalhávat, cyklisté počítají každý gram. Na co mít superlehké kolo, když na něm nebo v batohu budete vozit těžký zámek? Je to velké dilema, protože malý a lehký zámek zpravidla není tak odolný jako velký a těžký řetěz.

  • Lehké zámky (cca 100–200 g) – Hodí se na sportovně laděné vyjížďky, kde se nepředpokládá, že byste se od kola vzdálili. Pro svůj klid takovým lankovým nebo slabým řetězovým zámkem můžete zajistit kolo třeba někde u terasy občerstvení, kde sice nebudete přímo u kola, ale pořád na něj uvidíte.
  • Středně lehké/těžké zámky (cca 200–750 g) – Tuto kategorii byste měli zvolit například tehdy, pokud často jezdíte na výlety a pak chodíte na prohlídku památek. Nebo pokud jezdíte s kolem nakupovat. V tom případě už stojí za to investovat do silnějšího řetězového zámku, skládacího zámku nebo zámku typu U.
  • Těžké zámky (cca 750–1000 g) – Sice se vám v batohu provezou, ale zase budete mít klid, že vám kolo jen tak někdo neukradne. Bavíme se o těch nejsilnějších a nejodolnějších řetězových, skládacích nebo „účkových“ zámcích.

 

cyclehoop-railings-2

 

A na závěr jsme si pro vás připravili 5 tipů, na co při zamykání kola myslet: 

  1. Každý zámek se dá překonat, záleží jen na tom, kolik dáte zloději času.
  2. Kolo zamykejte na rušném místě. Zloděje to odradí.
  3. Nejdůležitější je zamknout rám, pak případně kola atd.
  4. Kolo zamykejte jen k pevným předmětům. Pozor na značky, dají se vysunout!
  5. Snažte se, aby zámek neležel na zemi. Tam se dá lépe přeštípnout.

 

Doufáme, že vám nový zámek bude sloužit pouze jako prevence a že nikdy nebudete muset řešit jeho prolomení a krádež kola. Držíme vám palce!

 

vybrat zamek na kolo