Doprava zdarma od 3000 Kč

Jak vybrat blatníky na kolo

Cyklistické blatníky patří mezi velice užitečné cyklodoplňky. Svůj účel plní hlavně při jízdě v mokru (ochrana proti vodě), ale využijete je i za sucha – jezdce chrání před kamínky a dalšími předměty, které mohou odlétat od plášťů kola.  

Vybírat můžete z předních blatníků, zadních blatníků nebo z celých setů. Na co se zaměřit? V první řadě na to, na jaký typ kola chcete blatníky namontovat. Zvažte také velikost blatníků vzhledem k velikosti plášťů, způsob uchycení, použitý materiál nebo jejich polohovatelnost.

 špinavé kolo

 

Vybrat blatníky

 

ČTĚTE TAKÉ: Jak vybrat světla na kolo

  

Jak by měly vypadat blatníky na tato kolo?

blatník - horské

 

Blatníky na horské kolo by měly být relativně krátké, flexibilní a hlavně odolné. Jejich cílem není tak úplně zabránit tomu, aby se jezdec ušpinil, ale spíše zachytit (ztlumit) největší kusy bahna, kameny a další nečistoty. (Ale pokud jezdíte na horském kole jen v lehkém terénu, můžete si klidně dovolit velké blatníky.) Nejčastějším materiálem je plast. Přední blatník nesmí bránit chodu vidlice! 

blatník - silniční

 

Blatníky na silniční kolo jsou zpravidla větší než ty na MTB kolo, protože při jízdě po silnici jezdec nechce být tak špinavý, jako kdyby jel do terénu. Můžou být klidně delší a pevnější, protože se nemusejí přizpůsobovat ani odpružené vidlici, ani svému okolí jako ty terénní. Nejčastějším materiálem je plast nebo hliník. 

 

Blatníky na trekové (krosové) kolo mají charakteristiky obou předchozích druhů – stejně tak jako tento typ kola je na pomezí horské a silniční cyklistiky. Pokud své trekové kolo chcete používat na cykloturistiku, doporučujeme opravdu pevné blatníky s bočními vzpěrami směrem k osám kol, aby na ně šly bezpečně umístit např. klasické boční brašny. Záleží ale na konkrétním typu uchycení brašen..

Blatníky na městská kola jsou zpravidla jejich pevnou součástí, protože se jedná o dopravní prostředek, který vám má být k dispozici za každého počasí. Zejména u retro kol jsou blatníky součástí celkového designu a bývají na nich umístěná světla nebo alespoň odrazky. 

Dělají se také speciální blatníky na BMX kola, blatníky na cruisery, elektrokola, dětská kola atd.

 

Vybrat blatníky

 

Velikost 

U krátkých blatníků do terénu je to jedno, ale u ostatních typů si dejte pozor, aby pasovaly k vašim ráfkům, respektive k plášťům. U blatníku by mělo být vždy uvedeno, pro jakou velikost kola je určen. Nejčastěji se setkáte s těmito velikostmi:

  • 29″ – na většinu moderních horských kol
  • 28″ – na silniční a treková kola
  • 27,5″ – na horská kola
  • 26,5″ – na starší horská kola
  • ostatní – na dětská kola a ostatní typy kol

 

Způsob uchycení

V zásadě existují dva druhy uchycení blatníků – rychloupínací / nacvakávací a pevné. Rychloupínací se obvykle nasunou na sedlovou trubku a páčkou utáhnou nebo se nacvaknou na připravený protikus, který je stále na kole. Pevné se šroubují nebo přidělávají různými stahovacími pásky. Ty je v případě demontáže/montáže nutné přeštípnout a pak nahradit za nové.

Pevné blatníky

+ pevně drží, je to součást kola
+ umožňují montáž osvětlení nebo brašenpevné vs. rychloupínací blatníky
- pomalejší montáž/demontáž
- menší výběr

Rychloupínací blatníky

+ rychlá montáž/demontáž podle počasí
+ široká nabídka
- nedrží tak pevně
- nedá se na ně umístit další příslušenství

 

ČTĚTE TAKÉ: RECENZE: Se světly BBB Nanostrike 600 zabijete čtyři mouchy jednou ranou

 

Materiál

Od použitého materiálu se odvíjí hmotnost, odolnost a pružnost blatníků. Většina z nich je v dnešní době plastových, ale například na stylová městská kola se hodí poctivé ocelové.

  • Plast – je lehký, pružný, odolný, nerezaví
  • Hliník – je pevný, ale o něco těžší než plast, může se promáčknout
  • Ocel – je pevná, ale těžká, může se promáčknout, po čase rezaví
  • Kovové jádro, plastový povrch – snaha o spojení výhod obou materiálů

 

Vybrat blatníky

 

Polohovatelnost 

Některé blatníky lze polohovat, což se týká předních i zadních. Díky tomu si jezdec může nastavit pozici a úhel, který mu nejvíce vyhovuje a nejvíce ho chrání před nečistotami. V jakých směrech můžou jít blatníky polohovat?

  • Vertikálně (úhel) – směrem dolů k plášti, rovně nebo nahoru od pláště
  • Horizontálně – dopředu a dozadu (většinou jen u předního blatníku)

Přední blatníky, které se obvykle montují na vidlici nebo zespodu rámové trubky, můžou být polohovatelné ve směru dopředu/dozadu. Zpravidla se jedná o takové blatníky, které se nasunují nebo nacvakávají na protikus, který je stále namontován na kole. Úhel předního blatníku nastavit nelze. 

Zadní blatníky, které se obvykle montují na sedlovou trubku, můžou mít tuhý kloub. Díky němu je možné nastavit si úhel blatníku směrem dolů ke kolu, vodorovně nebo směrem od kola nahoru. Dejte si ale pozor, aby byl kloub opravdu tuhý, aby při jízdě nedocházelo k povolení blatníku a k jeho nebezpečnému zasáhnutí do pláště.

blatník - polohovatelný

 

Vybrat blatníky

 

Pořád si nejste jistí výběrem? Stavte se na některé z našich prodejen, rádi vám na základě vašich požadavků poradíme tu nejlepší možnost.