Jak vybrat dětskou cyklosedačku

Rádi byste na cyklistickou vyjížďku vyrazili se svým dítkem, ale ještě je pořád malé na to, abyste ho učili jezdit na kole? Naštěstí existuje jednoduché řešení v podobě dětských cyklosedaček, v nichž můžete vozit i vaše ratolesti, kteří se sotva naučili chodit. Jak takovou cyklosedačku vybrat a čemu při výběru věnovat pozornost?

Děti v předškolním věku už běžně dovádějí na kolech a začínají si s rodiči užívat první cyklovýlety. Ty menší si na první šlápnutí do pedálu musí počkat, do té doby si mohou vychutnávat pohled „ze sedla“ dětské cyklosedačky, připevněné na bicyklu dospělého jezdce.

 

HAM553002 Caress Grey_White_Blue_liveKdy cyklosedačku začít používat

Odborníci doporučují ratolesti usazovat do cyklosedaček zhruba od roku a půl věku, a to proto, že mladší děti neudrží příliš dlouho hlavu vzhůru a mohou mít potíže s páteří. S blížícím se 18. měsícem života se však směle pusťte do výběru sedačky!

 

vybrat cyklosedacku

 

Typy dětských cyklosedaček

Při pořizování cyklosedačky pro dítě vás čeká rozhodování mezi dvěma základními typy: přední sedačkou a zadní sedačkou (umístění v přední, nebo v zadní části kola). Každá z nich má své plusy i minusy, o kterých si ještě povíme.

 

Dále se dětské sedačky na kolo dělí i podle způsobu jejího připevnění ke kolu:

  • Připevnění cyklosedačky k nosiči
  • Připevnění cyklosedačky k zadní podsedlové trubce
  • Připevnění cyklosedačky k horní rámové trubce

 

U sedaček v našem e-shopu vždy najdete podrobné informace, pro který způsob upevnění je daná cyklosedačka určená.  

A teď už to, na co čekáte… vybrat si přední, nebo zadní cyklosedačku?

 

ČTĚTE TAKÉ: Jak vybrat dětské kolo

 

Přední cyklosedačka

Sedačka určená k umístění před cyklistu je ve zkratce řečeno vhodná pro opravdu malé děti, se kterými plánujete jezdit na krátkou vzdálenost. Její nosnost bývá maximálně 15 kilogramů a je třeba počítat s tím, že pro cyklistu ani pro dítě není při delších vyjížďkách moc pohodlná.

Hodí se tedy spíše pro cesty na nákup nebo za známými po městě, ale už ne tolik na celodenní cyklovýlet (i z důvodu menší bezpečnosti). Z přední sedačky dítko časem vyroste a bude potřeba „přesedlat“ na zadní cyklosedačku.

Přední cyklosedačka vám ale dává řadu nesporných výhod. Díky ní máte dítě po celou dobu jízdy před sebou, a tedy pod maximálním dohledem. Zároveň můžete mít vzadu na kole i nosič pro převážení zavazadel. Výhodou je také nižší cena přední cyklosedačky.

 

HAM553015 Caress adapter red_blackZadní cyklosedačka

Zadní cyklosedačka je v mnoha ohledech „vyšší dívčí“. Sice s ní dítě nemáte tolik pod kontrolou, zato unese až 22 kilogramů a dává dítěti i vám mnohem větší komfort během jízdy. U zadních sedaček bývá samozřejmostí polohovatelnost a odpružení, stejně jako vyšší opěrka pro podepření hlavy.

Do zadní sedačky tedy bez problému umístíte větší děti, a hlavně s ní lze absolvovat delší cyklovýlety. Cena bývá vyšší než v případě přední sedačky, to však kompenzuje větší úroveň bezpečí v případě pádu na kole a také to, že vám vydrží několik let.

 

ČTĚTE TAKÉ: Jak vybrat dres na kolo

 

Jak vybrat bezpečnou cyklosedačku

Na kole povezete to nejcennější – své dítě. Proto by měla být kupovaná cyklosedačka co nejbezpečnější a prověřená. Jak takovou sedačku poznat? Má na sobě označení evropské normy EN 14344, což je záruka, že prošla bezpečnostními testy. Všechny sedačky od Moolbike tuto normu samozřejmě splňují a pochází od renomovaných výrobců, takže z naší nabídky vybírejte bez obav.

Nezapomeňte, že i dítě v cyklosedačce musí mít na hlavě cyklistickou helmu, aby při jakémkoliv karambolu nepřišlo k vážnému úrazu.

 vybrat cyklosedacku

 

Pořiďte si příslušenství k cyklosedačce

K dětské cyklosedačce si můžete dokoupit i několik užitečných příslušenství. Patří mezi ně třeba nosné tyče, držáky cyklosedačky nebo zámky. Spoustu tohoto příslušenství najdete přímo v našem e-shopu.

Pokud cyklosedačku pro dítě vybíráte poprvé, nebojte se na nás obrátit, s radostí se vším poradíme – od výběru typu sedačky až po způsob jejího upevnění ke kolu. Kontaktuje nás na e-mailu eshop@moolbike.cz, na Facebooku nebo se rovnou stavte na jednu z našich prodejen.