Doprava zdarma od 3000 Kč

Novinky

Sváteční otevírací doba

Sváteční otevírací doba

Poslední expedice objednávek bude: 21.12. 2023

Na prodejnách je možné si zboží vyzvednout do 22.12. 2023 dle standartní otevírací doby

Od 23.12 2023 do 1.1. 2024 mají všechny pobočky ZAVŘENO

Od 2.1. 2024 expedujeme všechny objednávky, které jste uskutečnili přes Vánoční svátky


Prodejny budou otevřené od 2.1. 2024

Od 8.1. - 12.1. 2024 máme celofiremní INVENTURU

Prodejny a Eshop mají ZAVŘENO
V této době nebudeme vyřizovat žádné objednávky ani telefonáty

Všem děkujeme za Vaši přízeň a budeme se na váš těšit v roce 2024

 
Nevhodný dárek
Pokud jste s výběrem dárku od Ježíška nespokojeni, nevadí. Všechny výrobky zakoupené od 1.12. do 23.12. 2023 můžete snadno vyměnit na našem eshopu nebo v některé z našich prodejen v Olomouci, Praze, Brně nebo Mohelnici. Zboží musí být nepoužité, v původním balení a s originálním štítkem. K výměně je nutné předložit doklad o nákupu.
Výprodej Cannondale v Brně

Výprodej oblečení Cannondale a Sugoi

Na naší Brněnské prodejně jsme pro vás připravili výprodej toho nejlepšího oblečení od značek Cannondale a Sugoi
Jedná se pouze o omezenou nabídku kusů a velikostí.
Týká se to pouze vystaveného zboží na prodejně v Brně
Cena jednotlivých kusů bude od 99 Kč za kus.

Těšíme se na vaši návštěvu!

Sugoi výprodej

Výprodej oblečení Cannondale a Sugoi

Na naší olomoucké prodejně jsme pro vás připravili výprodej toho nejlepšího oblečení od značek Cannondale a Sugoi
Jedná se pouze o omezenou nabídku kusů a velikostí.
Týká se to pouze vystaveného zboží na prodejně v Olomouci
Cena jednotlivých kusů bude od 99 Kč za kus.

Těšíme se na vaši návštěvu!

Co je na kolo lepší? Cyklopočítač vs. chytré hodinky

Cyklisté se dělí na ty, kteří pečlivě měří svoje výkony, a na ty, kteří ne. Pokud patříte do prvního tábora, určitě vás někdy napadlo, jestli je lepší cyklopočítač, nebo chytré hodinky. Pojďme se podívat na výhody a nevýhody.

HodinkyVStachometr

Každému vyhovuje něco jiného, takže asi nejde úplně ultimátně říct, které zařízení je pro jízdu na kole lepší. V tomto článku bychom vám chtěli shrnout hlavní výhody a nevýhody cyklocomputerů (tachometrů) i sportovních chytrých hodinek, abyste se mohli rozhodnout na základě svých preferencí. 

Pro nováčky připomeňme, že obě zařízení umí měřit ujetou vzdálenost, aktuální i průměrnou rychlost, celkovou vzdálenost, celkový čas apod. (Cyklopočítač vše měří pomocí čidla v ráfku, hodinky využívají GPS svou nebo z telefonu.) K pokročilejším funkcím patří měření tepu, kadence šlapání nebo ukazatel teploty. Nejnáročnější cyklisté využijí také GPS přímo se zobrazením mapy nebo různé režimy tréninku.

 

ČTĚTE TAKÉ: Jak vybrat cyklocomputer (tachometr)

 

Cyklopočítače existují déle, vymírají jako dinosauři?

Cyklocomputery jsou tu déle než chytré sportovní hodinky (sporttestery), takže začněme právě s nimi. Dělí se na drátové a bezdrátové, ale to nic nemění na faktu, že se jedná o pevnou součást kola – tachometr se instaluje na řídítka nebo na představec, aby měl jezdec statistiky o jízdě přímo na očích. 

tachometr3 cyklocomputer-bbb

A to je také první velká výhoda. Cyklista nemusí pouštět řídítka a dívat se na hodinky, stačí když na sekundu mrkne mezi ruce, tedy vítěz v bezpečnosti je jasný. Další předností tachometrů je, že ve srovnání s chytrými hodinkami vydrží nabité velmi dlouhou dobu. Většinu z nich pohání knoflíková baterie, například článek CR2032 (3V) nebo podobný.

Průměrnému rekreačnímu cyklistovi vydrží cyklopočítač na jeden článek klidně celou sezonu, protože když je kolo v klidu, zařízení přejde do režimu spánku. Tachometry se dobře ovládají, trendem posledních let je jedno nebo dvě tlačítka, aby jezdec zvládnul přepínání/resetování/nastavování i za jízdy bez většího přemýšlení. 

cyklocomputer-bbb2 tachometr2 Tachometr

 

Hlavní nevýhody cyklocomputerů jsou podle nás dvě: První je to, že jsou na dnešní dobu poměrně hloupé, respektivě je komplikované zobrazit jezdci pokročilejší statistiky, grafy a analýzy. Druhou velkou nevýhodou je, že cyklopočítač můžete používat pouze na kole, zatímco sportovní hodinky jsou univerzální (viz níže).

Jestli zvažujete koupi cyklopočítače s GPS a displejem, na kterém si chcete prohlížet mapy, je fér zmínit, že obdobnou funkci vám splní i každý chytrý telefon, připevněný do držáku na řídítkách. Ovšem dnešní smartphony mají problém s výdrží a nemusí jim svědčit ani otřesy při jízdě v terénu.

 

Jedny hodinky, stovky funkcí pro různé sporty

Chytré sportovní hodinky a sporttestery lze považovat za jedno a totéž. Zkrátka… Jedná se o zařízení, které si nasadíte na ruku jako hodinky (náramek) a které vám následně měří pomocí GPS cyklistické statistiky a pomocí senzorů na zápěstí životní funkce. Právě měření tepu je výhodou hodinek, cyklopočítače s měřením tepu vyžadují dodatečný hrudní pás nebo senzor na řídítkách. 

Hodinky

Hodinky mají zpravidla více funkcí než tachometr, protože se jedná o chytré zařízení. Můžete si do nich nainstalovat různé aplikace a využívat je nejen na kole, ale při desítkách dalších sportů nebo v běžném životě. Pokud je propojíte se svým chytrým telefonem a doplníte je staženými aplikacemi, získáte prakticky neomezené množství funkcí, přehledů nebo tréninkových programů.

Další výhodou je design. Sportovní hodinky vypadají suprově a hodí se ke každému sporťákovi. Když vás přestane bavit základní setup, můžete si nastavit jinou grafiku displeje nebo fyzicky vyměnit řemínek. Fantazii se meze nekladou, takže si snadno sestavíte unikátní sportovní hodinky přesně podle svých představ. Jen pozor, abyste se jimi nekochali až příliš!

160862_polar-vantage-v2-sedy-209075-235482 173277_2021-18-05-08-24-32-1024-768-12-1620732826-90085186-polar-ignite2-pink-rosegold-1500x1500

 

To je totiž (asi) jejich jediná velká nevýhoda. Cyklista má hodinky na ruce, takže se pro zkontrolování statistik nebo notifikací musí jednou rukou pustit řídítek a podívat se na zápěstí. Tento pohyb je mnohem náročnější, než jen sklonit hlavu na tachometr, takže to mějte na paměti, abyste se někde nevybourali. (Tedy za předpokladu, že se rozhodnete jezdit právě s hodinkami.)

 

Co v současné době převládá?

Nemáme na to přesné statistiky, ale v cyklosvětě jsme jako doma, takže si lecčeho všímáme. V posledních letech klesá zájem o cyklopočítače a narůstá zájem o chytré sportovní hodinky. Cyklisté je mívají na zápěstí čím dál víc, a to nejen rekreační, ale i profíci. Asi je to logické, protože chytrý telefon má každý, k nim si spousta sportovců dokupuje chytré sportovní hodinky, a tak není důvod investovat do cyklopočítače s podobným množstvím funkcí.

Vlastně to není reálné – mít na tachometru tolik funkcí. Ačkoliv existují cyklopočítače, které samozřejmě lze připojit přes Bluetooth nebo WiFi k chytrému telefonu a data synchronizovat, není to úplně uživatelsky příjemné řešení. Na hodinkách nebo doma na telefonu vidíte všechno hned a přehledně. 

U aktivních fanoušků cyklistiky je oblíbená například aplikace Strava, díky níž můžete své výkony v sedle sdílet mezi své kamarády nebo rovnou mezi celou cyklokomunitu. Ve Stravě můžete třeba soutěžit o nejrychlejší časy v tzv. segmentech, úsecích, které vytvářejí cyklisté na zajímavých místech všude po světě.

Na druhou stranu… Kdo se chce „prostě jen projet na kole“, hezky offline, postaru, a občas mrknout, jak rychle jede nebo kolik už toho ujel, tomu bohatě postačí starý dobrý „hloupý“ cyklopočítač. Záleží na vás, jaký typ cyklisty jste právě vy.

 

Přejeme vám teď nebo někdy v budoucnu šťastný výběr!

 

vybrat sporttester