Doprava zdarma od 3000 Kč

RECENZE: Pojďte do nášlapů! SPDčka Force Mount slibují dlouhou životnost za nízkou cenu

Dneska se zaměříme na SPD. Ale neděste se, řeč nebude o politice, ale o nášlapných pedálech typu SPD – konkrétně o Force Mount od holandské značky BBB. Oproti značkovějším pedálům slibují dlouhou životnost za atraktivně nízkou cenu.

Recenzuje: Tomáš Lichnovský

Možná to není nejlepší způsob, jak otevřít tuto recenzi, ale musím se vám k něčemu přiznat: Nejsem uživatelem treter, tedy ani nášlapných pedálů, dávám dlouhodobě přednost botám a platformovým pedálům, které se na můj styl „trailového“ poježdění hodí víc. Zabírání v celých 360° otáčení klik jsem nikdy nepotřeboval. 

Ale možná právě proto jsem já tou vhodnou osobou, kdo by měl nášlapy BPD-14 Force Mount zrecenzovat – jsem vlastně SPDčkový nováček, amatér, a na ty svou cenou tyto pedály od BBB taky cílí. Na e-shopu a prodejnách Moolbike je včetně kufrů pořídíte za zajímavých 1 390 Kč. Testoval jsem je na kole Rozzo Peak 20, které jsem pro Moolbike také recenzoval.

ČTĚTE TAKÉ: Jak vybrat pedály na kolo

Konstrukce nášlapných pedálů BPD-14

Co vlastně znamená SPD? Jedna se o zkratku z anglického Shimano Pedaling Dynamics, což je systém nášlapných pedálů původně od značky Shimano. Postupně se z SPD stal standard, který používají i další výrobci nášlapů a treter, jako je právě holandské BBB.

Model BPD-14 od BBB je konstruován tak, aby nedocházelo k jeho zbytečnému zanášení blátem. Pedály jsou duté, takže případné bláto dobře propadává. Několikrát jsem měl tu možnost vyjet s pedály po dešti, takže jsem se nevyhnul šlápnutí na SPDčka se zablácenými tretrami, ale s nacvaknutím nebyl problém. Leda tak způsobený mou začátečnickou nešikovností. Pro vycvaknutí stačí vytočit paty do stran jako u jakýchkoliv jiných treter.

Pedály jsou celé kovové a mají černo-šedý design. Výztuže jsou vyrobeny z nerezové oceli, takže by nemělo docházet ke korozi. 

Do e-shopu

 

 

Montáž a nastavení zvládne každý

V balení najdete samotný pár pedálů a ještě kufry BBB Click & Go se šrouby, tedy díl, který si namontujete na své tretry. Ale nemusíte, pokud už standard SPD máte. Včetně osy pedál měří 9 cm, jinak samotná plocha nášlapu je dlouhá 6 cm, široká 5 cm a vysoká 3 cm. Hmotnost činí 141 gramů.

Montáž obstaráte pomocí imbusu č. 8, který ovšem není součástí balení. Před namontováním pedálu do kliky doporučuji namazat závit vazelínou – půjde vám v budoucnu lépe sundat. Podle výrobce se má utáhnout na 35 Nm.

Pedál už je z výroby nastaven na určitou tvrdost, která mi vyhovovala. V případě potřeby ale stačí nastavit tvrdost pružinek, které brání tretře ve vycvaknutí, pomocí imbusu č. 3.

Kvalitní ložiska odolají blátu i vodě

Každý pedál má dvě ložiska. Na vnitřní straně se nachází zapouzdřené ložisko a na vnější straně najdete cartrigové ložisko. Díky děrované konstrukci, o které jsem se zmiňoval už výše, a těmto kvalitně zapouzdřeným ložiskům pedálům nevadí voda ani bláto.

Vždy mi stačilo pouze oklepat tretry, abych se zbavil největších nánosů hlíny a kamení, párkrát klepnout do SPDček, nečistoty odpadly a noha se v pohodě nacvakla. Musím pro pořádek připomenout, že tyto MTB pedály jsou samozřejmě oboustranné, takže při zacvakávání vůbec nemusíte řešit, jak jsou otočené.

Finální verdikt

Nášlapné pedály BPD-14 Force Mount od BBB se hodí na cross country (XC) jízdu. Využijí je všichni výkonnostní jezdci z řad široké veřejnosti, kteří chtějí zabírat v celých 360° otáčení klik. Nebo ti, kteří chtějí při jízdě používat „bunny hop“ – přeskoky přes klády a další překážky. Montáž i nastavení je naprosto bezproblémové, takže ho zvládne i úplný začátečník.

Za cenu 1 390 Kč dostanete univerzální SPDčka včetně kufrů pro montáž na tretry, na které se můžete spolehnout. Pokročilí jezdci a závodníci asi sáhnou po vyšších modelech klidně i od jiných značek, ale pro začátečníky nebo nenáročné výkonnostní jezdce jsou BBB BPD-14 dobrou volbou.

Do e-shopu