Doprava zdarma od 3000 Kč

Jak vybrat představec na kolo

Představec je důležitý díl, který má zásadní vliv na řízení kola a na posed jezdce. Nachází se mezi sloupkem vidlice a řídítky, takže musí být s oběma díly kompatibilní. Ať už zjišťujete, jak vybrat představec na horské či představec na silniční kolo, zaměřte se na klíčové parametry.

predstavec a riditka

 

Představec vybíráme především podle délky, sklonu, průměru a materiálu. Dalšími kritérii může být počet šroubů na uchycení řídítek nebo design. Pamatujte, že s druhy představců a řídítek se většinou hodně laboruje – každému jezdci sedí jiná kombinace. Vybrat si můžete z představců od značek BBB, Supra, Cannondale, Zoom, Giant a dalších.

 

 

NÁŠ TIP: Výměnou/otočením představce můžete vyřešit bolest zad nebo za krkem! Potřebujete si vyzkoušet různé druhy? Stavte se na některé z našich prodejen, rádi vám pomůžeme.

  

ČTĚTE TAKÉ: Jak vybrat řídítka na horské kolo

 

Délka

V současné době se můžete nejčastěji setkat s představci o délce cca 40–120 mm. S delším představcem budete na kole více předklonění, s kratším více vzpřímení. U silničních kol a horských kol na cross country (XC) se nejčastěji setkáte s představci o délce 100 mm (předkloněný, sportovní posed), u horských kol na all mountain, traily a na sjezdy s krátkými představci o délce okolo 50 mm (více vzpřímený posed).

dlouhy predstavecDelší představec a předkloněný posed znamená lepší aerodynamiku. S těmito představci se lépe spurtuje, protože těžiště kola je více nad přední vidlicí – přední kolo se neodlepuje od země. To znamená také horší ovladatelnost. Někteří jezdci kvůli delším představcům trpí bolestí za krkem a obecně zad, protože hlava je při jízdě stále mírně zakloněná. Delší představec (+ delší sedlovka) vám také umožní používat kolo s menším rámem, než byste správně měli mít. Delší představce se kombinují spíše s kratšími řídítky. Oblíbené kombinace: řídítka 700 mm + představec 110 mm, řídítka 730 mm + představec 100 mm

 

Kratší představec a více napřímený posed znamená horší aerodynamiku, zato lepší ovládání kola v terénu. Těžiště se posouvá více směrem k sedlu, což může být výhoda (při sjezdech) i nevýhoda (při prudkých výjezdech). Říká se, že horská kola jsou po namontování kratšího představce „hravější“. Krátké představce mají všechna nyní tolik populární kola na traily a sjezdy. Oblíbené kombinace: řídítka 730 mm + představec 60 mm, řídítka 760 mm řídítka + představec 50 mm.


kratky predstavec

Vyvarujte se kombinacím dlouhá řídítka + dlouhý představec (příliš natažený posed, ruce hodně od sebe) a krátká řídítka + krátký představec (ruce blízko u sebe, špatná stabilita)!

 

 

Sklon

Většina představců má mírný sklon – od sloupku vidlice mírně stoupá (pozitivní sklon), nebo naopak mírně klesá (negativní sklon). Rovné představce se označují hodnotou 0° nebo 90°. Sklon má podobný vliv na posed jezdce jako délka představce – když je negativní, řídítka jsou níže a jezdec je více předkloněný; když je pozitivní, řídítka jsou výše a jezdec je více narovnaný. Nejčastěji se dělají představce se sklonem 5–10° (= 95–100°).

Jeden představec můžete na vidlici většinou nasadit dvěma způsoby, a to právě do pozitivního sklonu, nebo naopak do negativního. Výšku řídítek můžete regulovat také pomocí distančních podložek – záleží na tom, jak dlouhý/krátký sloupek má vaše vidlice. V první fázi před nastavováním by řídítka měla být v podobné výšce jako sedlo.

predstavec dolu 2  predstavec nahoru

 

Průměr  predstavec 2

Průměr objímky představce, která se nasazuje na sloupek vidlice, nemusíte řešit, protože jde o standardizovaný rozměr. Narazit byste mohli opravdu jen ve výjimečných situacích s atypickým představcem nebo s atypickou vidlicí. Nicméně liší se průměry objímky, ve které drží řídítka:

  • 22,2 mm – BMX kola
  • 26 mm – silniční a dětská nebo starší horská kola
  • 31,8 mm (nejčastější) – většina horských kol
  • 35 mm – nový rozměr pro některá bytelná horská kola (sjezd apod.)

  

Materiál 

Představce se dělají ze stejných materiálů jako ostatní komponenty kola. Čím dražší materiál, tím větší pevnost a zároveň nižší hmotnost.

  • Ocel – nejlevnější a nejtěžší představce, stará a levná kola
  • Hliník – nejčastější materiál, většina silničních i horských kol
  • Karbon – nejdražší materiál zaručující vysokou pevnost a nízkou hmotnost

Nezapomeňte kontaktní plochu mezi představcem a řídítky namazat vazelínou, aby vám v těchto místech při jízdě nekřupalo a nevrzalo. V případě použití karbonového představce, karbonových řídítek nebo obojího najednou nezapomeňte oba díly namazat speciální kontaktní vazelínou (pastou) na karbon

 

Na co se ještě zaměřit? 

  • Barva – většina představců je černých, ale můžete ho sladit se zbytkem kola
  • Nastavitelný sklon – některé spíše rekreační představce mají regulovatelný sklon
  • Řídítka na 2 vs. 4 šrouby – 2 šrouby nejsou tak pevné, ale jsou lehčí (a naopak)
  • Sklon jezdcova trupu – se správně nastaveným představcem by měl být cca 40°
  • Žádná bolest – se správně nastaveným představcem vás nesmí bolet zápěstí/krk

 

Přejeme vám správný výběr a nastavení představce. Pokud byste potřebovali osobně poradit, rádi vás uvidíme na některé z našich prodejen. :)

 

 

 

ČTĚTE TAKÉ: Jak vybrat gripy na řídítka (rukojeti)