5 důvodů, proč používat cyklistické tretry a 3 užitečné rady navíc

Jste na vážkách, jestli si konečně pořídit cyklistické tretry? Tak právě vám patří následující řádky. Většině jezdců dávají tretry nesporné výhody a posunují jejich cyklistiku na novou úroveň. Teď máte ideální příležitost se rozhodnout, jestli dál šlapat do pedálů v obyčejných botách, nebo raději zkusíte něco nového.

Ne náhodou potkáváte na silnicích i v přírodě cyklisty, kteří mají na nohou cyklistické tretry. Výkonnostní cyklistika se bez speciální obuvi dělat nedá a nutností je tato část výbavy i při ježdění v náročnějších terenéch.

Níže jsme sepsali hlavní důvody, proč byste měli nad zakoupením cyklistických treter uvažovat.

Tretry3

Větší efektivita při šlapání

Největší přednost cyklistických treter. Používáte-li tretry a k nim nášlapné pedály (o těch si povíme později), využijete při šlapání nejen tah nohy směrem dolů, ale díky přicvaknutým pedálům k botám i energii z momentu, kdy jde noha zpátky nahoru k tělu.

Při stejném úsilí tak dosáhnete několikanásobně efektivnějšího ježdění. Jednoduše proto, že jde z nohou do pedálů větší síla, než kdybyste měli klasickou obuv.

 

Jednoznačně lepší výkony

S větší efektivitou zákonitě přichází lepší výkony. Ať už se hodláte cyklistice věnovat profesionálně, nebo chcete jen posouvat vlastní hranice, cyklistické tretry vám v obou případech významně pomohou. Jakmile jim přijdete na kloub, budete rychlejší a očekávejte i větší výdrž. Možná sami sebe překvapíte, kolik kilometrů navíc s tretrami ujedete.

Tretry1

Méně únavy na dlouhých výletech

Zatímco u běžných bot šlapete na pedál prostředkem chodidla, v případě treter našlapujete špičkou, respektive přední částí chodidla. A věřte, nebo ne, je to podstatný rozdíl. Zejména po dlouhých cyklovýletech vás nebudou bolet nohy tolik, jako kdybyste celou dobu šlapali v teniskách.  

 

Větší bezpečnost v náročném terénu

Z hlediska bezpečnosti oceníte tretry na kolo hlavně v místech s náročným terénem, například v horách. Když máte nohy zacvaknuté v nášlapných pedálech, nehrozí, že by vám při prudším pohybu sjela noha na zem. Investice do treter je tedy mimo jiné investicí do ochrany zdraví. Snáze se vám s nimi budou překonávat i překážky a nerovné povrchy.

 

Opora při tlačení kola

Až vás přepadne únava a potlačíte kolo do strmého a kluzkého kopce, sami sobě poděkujete, že jste si tretry pořídili. V přední části mají špunty/hroty, které se zabodávají do země a pomáhají při stabilnější chůzi v extrémních podmínkách. Nezapomínejte, že v tretrách nebude jen sedět na kolech, ale aspoň částečně i chodit.

 

Tretry23 věci, které byste o cyklistických tretrách měli vědět

Skvěle, už víte, proč si pořídit cyklistické tretry! Na závěr vám o nich prozradíme několik užitečných informací.

Nejsou tretry jako tretry

Existuje více druhů treter na kolo, každé slouží k jinému typu cyklistiky.

Turistické MTB tretry jsou ideální volbou pro toho, kdo nechce cyklistické boty používat jen na ježdění, ale také na častější chození v terénu. Silniční tretry se naopak k chůzi příliš nehodí a předpokládá se, že je využijete čistě k cyklistice, hlavně na silničním kole.  Klasické MTB tretry pak lze považovat za zlatý střed – poslouží profíkům, rekreačním jezdcům a najdou využití v různých terénech a na různých kolech.   

K tretrám patří nášlapné pedály

Tretry bez nášlapných pedálů jsou jako tělo bez duše. Tyto pedály slouží k tomu, abyste do nich mohli botu zacvaknout. Pokud se pro cyklo tretry rozhodnete, určitě počítejte i s pořízením nášlapných pedálů.

Sehnat se dají také pedály, které jsou uzpůsobené pro jízdu v tretrách i bez nich.

Vycvakávání se nebojte

K častým obavám cyklistů patří komplikace při vycvakávání treter z pedálů. Pravda, ze začátku si budete muset zvyknout, ale už po několika jízdách vám přijde normální, že „nemáte volné nohy“. Není důvod k obavám, cyklistické tretry jsou vyráběny tak, aby byly maximálně bezpečné.

Pokud byste potřebovali s výběrem treter na kolo nebo jakékoli další výbavy poradit, rádi vám pomůžeme na e-mailu eshop@moolbike.cz, na našem Facebooku i v kterékoli z našich prodejen.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení