Doprava zdarma od 3000 Kč

Rohy

Rohy na kole umožňují jezdci za jízdy měnit pozici rukou (variabilita úchopu) a tím i polohu celého těla. Změnou polohy dochází ke zlepšení pohody jezdce a zároveň se snižuje svalová únava. Poloha rukou lze během delších jízdy střídat a tím dále přispívat k pohodě na kole.

Úchop řídítek v jiném úhlu rovněž umožňuje více pracovat s těžištěm. Rohy jsou efektivní zejména ve stoupáních, kdy dovolí posunout těžiště více dopředu a zatížit tak také přední kolo, které má jinak tendenci se v prudších výjezdech zvedat. Je tak snazší zvládnout i prudší stoupání.

Z estetického hlediska se mezi bikery nedoporučuje dávat rohy na prohnutá řidítka tzv. vlaštovky. Z technického pohledu vám v tom ale nic nebrání a záleží tak pouze na vašem pocitu, zda si je tam dáte či nikoli.

Rohy na kolo se nejčastěji vyrábí z hliníku, oceli nebo karbonu. Materiál ovlivňuje především hmotnost rohů. Pokud Vám záleží na nejnižší hmotnosti, sáhněte po karbonu.

S hmotností rohů souvisí také délka, která výrazně ovlivňuje hmotnost. Z tohoto důvodu získávají stále větší oblibu kratší rohy, kde drží jezdec řidítka z boku a za rohy se přidržuje pouze dvěma až třemi prsty.

Při výběru tvaru a délky rohů volte podle toho, co vyhovuje především Vám.

Zatímco na trekové kolo jsou rohy jak stvořené a záleží jen na jezdci, zda si je koupí či ne, u horských kol je potřeba tuto volbu zvážit. U horských kol musíme přihlédnout k tomu, v jakém terénu se pohybujeme. Pokud se s odvahou pouštíte do náročných a divokých sjezdů, kde je potřeba mít nad kolem maximální kontrolu, která je docílena širšími řidítky (až 800 mm) nejsou rohy rozhodně to pravé. Pokud navíc na úzké pěšině zavadíte rohy o větev, nebude to nic příjemného.

U horských kol lze rohy doporučit na rovná řídítka, většinou s klasickou šíří 580 mm. Na takováto řídítka jsou rohy dělaná a roky prověřená. Ovšem jezdec, který si tuto sestavu bude přát si musí být jist, že kolo bude používat pouze na klidné toulky přírodou a nebude se pouštět do náročnějšího terénu.

 

Rohy na kolo lze zakoupit také samostatně v sekci "Komponenty". Přejít na ROHY NA KOLO.