Rohy

Rohy na kole umožňují jezdci za jízdy měnit pozici rukou (variabilita úchopu) a tím i polohu celého těla. Změnou polohy dochází ke zlepšení pohody jezdce a zároveň se snižuje svalová únava. Poloha rukou lze během delších jízdy střídat a tím dále přispívat k pohodě na kole.

Úchop řídítek v jiném úhlu rovněž umožňuje více pracovat s těžištěm. Rohy jsou efektivní zejména ve stoupáních, kdy dovolí posunout těžiště více dopředu a zatížit tak také přední kolo, které má jinak tendenci se v prudších výjezdech zvedat. Je tak snazší zvládnout i prudší stoupání.

Z estetického hlediska se mezi bikery nedoporučuje dávat rohy na prohnutá řidítka tzv. vlaštovky. Z technického pohledu vám v tom ale nic nebrání a záleží tak pouze na vašem pocitu, zda si je tam dáte či nikoli.

Rohy na kolo se nejčastěji vyrábí z hliníku, oceli nebo karbonu. Materiál ovlivňuje především hmotnost rohů. Pokud Vám záleží na nejnižší hmotnosti, sáhněte po karbonu.

S hmotností rohů souvisí také délka, která výrazně ovlivňuje hmotnost. Z tohoto důvodu získávají stále větší oblibu kratší rohy, kde drží jezdec řidítka z boku a za rohy se přidržuje pouze dvěma až třemi prsty.

Při výběru tvaru a délky rohů volte podle toho, co vyhovuje především Vám.

Zatímco na trekové kolo jsou rohy jak stvořené a záleží jen na jezdci, zda si je koupí či ne, u horských kol je potřeba tuto volbu zvážit. U horských kol musíme přihlédnout k tomu, v jakém terénu se pohybujeme. Pokud se s odvahou pouštíte do náročných a divokých sjezdů, kde je potřeba mít nad kolem maximální kontrolu, která je docílena širšími řidítky (až 800 mm) nejsou rohy rozhodně to pravé. Pokud navíc na úzké pěšině zavadíte rohy o větev, nebude to nic příjemného.

U horských kol lze rohy doporučit na rovná řídítka, většinou s klasickou šíří 580 mm. Na takováto řídítka jsou rohy dělaná a roky prověřená. Ovšem jezdec, který si tuto sestavu bude přát si musí být jist, že kolo bude používat pouze na klidné toulky přírodou a nebude se pouštět do náročnějšího terénu.

 

Rohy na kolo lze zakoupit také samostatně v sekci "Komponenty". Přejít na ROHY NA KOLO.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení