Kazeta

Kazeta je souhrný výraz pro zadní pastorky (ozubená kolečka), která jsou spojena v jeden celek. Každý pastorek v kazetě má jinou velikost a jiný počet zubů - tj. různé převody. Při výšlapu na kopec se využívají lehké převody (velké pastorky) naopak při jízdě z kopce, na rovině, cyklostezce či silnici se využijí těžší převody (menší pastorky). Podle počtu pastorků v kazetě se určuje takzvaná rychlost. Má-li kazeta 8 pastorků, jedná se o kazetu 8-mi rychlostní, má-li kazeta 10 pastorků, jedná se o 10-ti rychlostní kazetu. Je-li kazeta 10-ti rychlostní, musí být 10-ti rychlostní řetěz, kliky, přehazovačka i řazení.

Např.: Z názvu kazety MF-TZ21-7 (14-28) lze vyčíst, že se jedná o kazetu se sedmi pastorky (7-mi rychlostní), a že nejmenší pastorek má 14 zubů a největší má 28 zubů. Výrobce osazení (přehazovačka, přesmykač, kliky, kazeta, řetěz, řazení) nelze obvykle kombinovat - jsou nekopatibilní. Nejrozšířenější výrobci jsou Shimano a SRAM.

Kazeta na kolo

Kazety na kolo

 

Kazety lze zakoupit také samostatně v sekci "Komponenty". Přejít na KAZETY NA KOLO.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení