Doprava zdarma od 3000 Kč

Sedlo

Sedlo je částí kola, která nejvíce a hlavně nejcitelněji přichází do kontaktu s tělem. Je proto dobré věnovat jeho výběru náležitou pozornost. Špatné nebo nevhodné sedlo pro vaši postavu, styl jízdy a typ kola se Vám záhy vymstí – výrazné snížení pohodlí a negativní dopad na vaše zdraví.
Výběr vhodného sedla musí zohledňovat anatomickou stavbu vaší pánve – a to správnou šířku. Zohlednit je potřeba také to, kde jezdíte – zda jde o terén nebo silnici. Důležitá je také frekvence vašeho ježdění – častý sportovní (vytrvalostní) styl nebo občasný rekreační (krátkodobý) styl.

Šířka sedla na kolo je velice důležitým atributem, neboť ani nejlepší a nejměkčí sedlo vám nezajistí pohodlí, pokud nebude odpovídat šířce vašich sedacích kostí. Sedla se vyrábějí v šířkách 130, 143 a 155 mm, vyloženě rekreační modely najdete i v šířkách 175 a 190 mm. Nejčastější správná šířka sedla pro muže je 143 mm, ženy pak většinou potřebují sedlo o šířce 155 mm. Nenechte se mýlit proporcemi postavy, člověk s mohutnou postavou často potřebuje sedlo široké 130 mm, naopak hubený člověk může mít sedací hrboly daleko od sebe a správná šířka sedla pro něj třeba 150 mm.

Pokud jezdíte na silnici, vybírejte samozřejmě mezi silničními sedly. Tato sedla jsou delší, užší, lehčí a obecně o něco tvrdší, než sedla pro horská či treková kola. Počítá se, že na těchto sedlech budete překonávat delší vzdálenosti a jezdit často a intenzivně.

Sedla pro treková kola jsou obecně širší a měkčí, s vyšší výstelkou, primárně určená pro menší počet ujetých kilometrů a kratší čas strávený v sedle.

Sedla lze rozdělit do tří skupin:

Rekreační sedla - menší počet km, vzpřímenější pozice jezdce, pohodlné s velkou výstelkou.
 
Sportovní sedla - kompromis mezi rekreačními a závodními sedly, počítá se s větším počtem najetých km,  sedlo je stále hodně pohodlné.
 
Závodní sedla - vše podřízeno výkonu, nízké váze a velkému počtu najetých km, pro rekračního cyklistu méně pohodlné.

Některé typy sedel se vyrábějí s gelovou výplní, jejímž účelem je snížit otlaky sedací části těla. Gelová sedla na kolo jsou skutečně příjemnější, jejich nevýhodou je mírně vyšší hmotnost. Výrobci často nabízejí stejný typ sedla v provedení s gelem a bez.

Pokud se budete výběru sedla věnovat více, určitě nezapomeňte zhodnotit kostru sedla (její tuhost, hmotnost, materiál). Dalším parametrem je potah sedla, který může být vyráběn z přírodní kůže, syntetické kůže či jiných vlastních materiálů s různými vlastnostmi – voděodolnost, odolnost proti oděru a povrchový vzhled. A v neposlední řadě je potřeba zohlednit i materiál, ze kterého jsou vyrobeny ližiny (karbon, titan a chrom-molybden).

Sedlo na kolo

 

Sedlo na kolo lze zakoupit také samostatně v sekci "Komponenty". Přejít na SEDLA NA KOLO.