Sedlo

Sedlo je částí kola, která nejvíce a hlavně nejcitelněji přichází do kontaktu s tělem. Je proto dobré věnovat jeho výběru náležitou pozornost. Špatné nebo nevhodné sedlo pro vaši postavu, styl jízdy a typ kola se Vám záhy vymstí – výrazné snížení pohodlí a negativní dopad na vaše zdraví.
Výběr vhodného sedla musí zohledňovat anatomickou stavbu vaší pánve – a to správnou šířku. Zohlednit je potřeba také to, kde jezdíte – zda jde o terén nebo silnici. Důležitá je také frekvence vašeho ježdění – častý sportovní (vytrvalostní) styl nebo občasný rekreační (krátkodobý) styl.

Šířka sedla na kolo je velice důležitým atributem, neboť ani nejlepší a nejměkčí sedlo vám nezajistí pohodlí, pokud nebude odpovídat šířce vašich sedacích kostí. Sedla se vyrábějí v šířkách 130, 143 a 155 mm, vyloženě rekreační modely najdete i v šířkách 175 a 190 mm. Nejčastější správná šířka sedla pro muže je 143 mm, ženy pak většinou potřebují sedlo o šířce 155 mm. Nenechte se mýlit proporcemi postavy, člověk s mohutnou postavou často potřebuje sedlo široké 130 mm, naopak hubený člověk může mít sedací hrboly daleko od sebe a správná šířka sedla pro něj třeba 150 mm.

Pokud jezdíte na silnici, vybírejte samozřejmě mezi silničními sedly. Tato sedla jsou delší, užší, lehčí a obecně o něco tvrdší, než sedla pro horská či treková kola. Počítá se, že na těchto sedlech budete překonávat delší vzdálenosti a jezdit často a intenzivně.

Sedla pro treková kola jsou obecně širší a měkčí, s vyšší výstelkou, primárně určená pro menší počet ujetých kilometrů a kratší čas strávený v sedle.

Sedla lze rozdělit do tří skupin:

Rekreační sedla - menší počet km, vzpřímenější pozice jezdce, pohodlné s velkou výstelkou.
 
Sportovní sedla - kompromis mezi rekreačními a závodními sedly, počítá se s větším počtem najetých km,  sedlo je stále hodně pohodlné.
 
Závodní sedla - vše podřízeno výkonu, nízké váze a velkému počtu najetých km, pro rekračního cyklistu méně pohodlné.

Některé typy sedel se vyrábějí s gelovou výplní, jejímž účelem je snížit otlaky sedací části těla. Gelová sedla na kolo jsou skutečně příjemnější, jejich nevýhodou je mírně vyšší hmotnost. Výrobci často nabízejí stejný typ sedla v provedení s gelem a bez.

Pokud se budete výběru sedla věnovat více, určitě nezapomeňte zhodnotit kostru sedla (její tuhost, hmotnost, materiál). Dalším parametrem je potah sedla, který může být vyráběn z přírodní kůže, syntetické kůže či jiných vlastních materiálů s různými vlastnostmi – voděodolnost, odolnost proti oděru a povrchový vzhled. A v neposlední řadě je potřeba zohlednit i materiál, ze kterého jsou vyrobeny ližiny (karbon, titan a chrom-molybden).

Sedlo na kolo

 

Sedlo na kolo lze zakoupit také samostatně v sekci "Komponenty". Přejít na SEDLA NA KOLO.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení