Rám kola

Rám kola je fakticky nejdůležitější částí jakéhokoli jízdního kola. Rám kola tvoří tzv. geometrii kola, která zásadně ovlivňuje chování kola za jízdy i pocit samotného jezdce z jízdy. Pouze několik málo výrobců na světě vyvíjí a samo vyrábí rámy kol, ostatní menší výrobci pouze rámy nakupují. Dobrý rám nabízí výbornou geometrii, maximální možnou tuhost a nízkou váhu. Nízká váha lze docílit nejen použitým materiálem (nejtěžším je ocel, následuje dural a na nejlehčích kolech objevíte karbon), ale také tzv. zeslabováním trubek na méně namáhaných částech rámu – tenčí materiál – nižší váha. Mezi špičkové výrobce rámů patří např. Giant a Felt, tyto značky vyvíjí svá kola pro závodní jezdce po celém světě.

S těžkými ocelovými rámy (značení např. OCEL Hi-Ten) se setkáte nejčastěji u levnějších dětských kol a jízdních kol do 6 500 Kč. Naopak u drtivé většiny jízdních kol se setkáte již s lehkými duralovými rámy, které jsou u dražších modelů ještě odlehčovány (zeslabováním trubek - hydroforming). Výhoda duralu (slitina hliníku) je nejen nízká váha, ale i odolnost proti rzi. U mnohem dražších modelů kol (nad 30 000 Kč) se již může setkat i s ultralehkými rámy z karbonových vláken (karbon je sice ještě lehčí jak dural, ale je také více křehčí – při nárazu/pádu).  

Rám na kolo

 

Rámy na kolo lze zakoupit také samostatně v sekci "Komponenty". Přejít na RÁMY NA KOLO.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení