Doprava zdarma od 3000 Kč

Pedály

Pedály na kolo (nebo-li šlapky) lze rozdělit na dvě základní skupiny: volné uchycení boty k pedálu (klasické pedály a platformy) a pevné uchycení boty k pedálu (nášlapné pedály a klipsny).

Klasické pedály se vyrábějí plastové nebo kovové. Plastové pedály jsou lehké a levné, ale bývají méně odolné a noha z nich snáze sklouzne. Vhodné jsou zejména pro nenáročné ježdění. Kovové pedály jsou sice o málo těžší než plastové, ale jsou celkově odolnější a přilnavost k botě je oproti plastovým pedálům vyšší. V náročnějším nerovném terénu může noha z pedálu sjet a není tak ideální do technicky těžkého terénu. Obě varianty klasických pedálů nejčastěji najdete na turistických a městských kolech.

Do opravdu technicky náročného terénu a na disciplíny jako je BMX, enduro, downhill a freeride, kde je potřeba občas sundat nohu z pedálů, jsou vhodné platformové pedály. Platformové pedály se od klasických liší ve větší šířce základny na které jsou výstupky (piny) pro lepší přilnavost nohy jezdce.

Druhou skupinou pedálů jsou nášlapné pedály a pedály s klipsnami. Pevné uchycení boty k pedálu přináší celou řadu výhod. Šlapání je plynulé, rovnoměrné, zabírá se i směrem nahoru. Klipsny, byly předchůdci nášlapných pedálů, dnes se s nimi setkáte jen ojediněle. Jedná se o plastový výlisek s řemínky, který se montuje na klasický pedál. Naproti tomu nášlapné pedály jsou speciální pedály, do kterých se nacvakne tomu vyrobená bota (tretra). Oproti klipsnám je bota pevněji uchycena, bota se nachází v ideální poloze a z pedálu je možné botu snadněji vytáhnout. S nášlapnými pedály je možné dosáhnout až o 10% vyšší výkon, než na klasickém pedálu.

Pedály na kolo

 cyklistické pedály

Pedály na kolo

 

Pedály lze zakoupit také samostatně v sekci "Komponenty". Přejít na PEDÁLY NA KOLO.