29.3. a 1.4. 2024 mají všechny naše pobočky zavřeno. E-shopové objednávky budeme odesílat 2.4. 2024. Děkujeme za pochopení.

Jak vybrat batoh na kolo

Čím jsou cyklobatohy specifické? A proč není dobrý nápad vzít si na kolo „jakýkoliv“ batoh, který doma najdete? Čtěte dál nebo se stavte u nás na prodejně, kde vám poradíme.

Batoh na kolo musí být hlavně lehký, dobře anatomicky tvarovaný a mít hrudní a bederní popruhy, aby při jízdě držel na zádech jako přibitý. Nejen při delších vyjížďkách oceníte speciální odvětrání zad a integrovaný vodní vak (hydrovak).

NÁŠ TIP: Pokud nepotřebujete vodní vak, základní věci se vejdou i do zadních kapes cyklodresu. Nebo můžete místo batohu sáhnout po brašně na kolo. Jak vybrat brašny?

vybrat-batoh

Velikost cyklistického batohu

Podle toho, na jak dlouhou a náročnou cestu pojedete, byste si měli vybrat správnou velikost batohu. Výrobci jako BBB, Camelbak, Haven, Giant a další nabízejí více objemů.

maly-batohstredni-batohyvelky-batoh
  • Malý – do 10 l, je vhodný na krátké vyjížďky nebo i závody
  • Střední – 10 až 20 l, zvládnete s ním v pohodě celodenní výlet
  • Velký – nad 20 l, hodí se pro víkendové výlety a expedice

 

Malý batoh pojme jen to nejnutnější, tedy klíče, peněženku, telefon, multiklíč, vodní vak, výživu nebo i malou svačinu. Někdo vozí malý batoh pouze kvůli hydrovaku, který může mít v tomto případě objem až cca 2 litry. Běžné cyklistické lahve mají jen 0,5–0,75 l. Malé batohy zabírají na zádech malou plochu, takže se u nich příliš neřeší odvětrávání.

Střední batoh je ideální volbou, pokud hledáte něco univerzálního. Dáte do něj všechno, co do malého batohu, a navíc třeba pumpičku, náhradní dres nebo návleky, bundu, větší svačinu, náhradní duši apod. Vejde se do něj vodní vak o objemu až 3 litry, což se hodí hlavně v létě. Měl by mít odvětrávání zad, hrudní i bederní popruhy a více kapes.

Velký batoh s velkým objemem může klidně připomínat spíše krosnu pro cyklisty. Je to dáno tím, že oproti střednímu batohu se do něj musí vejít výbava na více dní. To znamená náhradní oblečení, zásoby jídla, ale třeba i ešus a spacák. Kromě hrudního a bederního popruhu můžou mít některé velké batohy ještě popruhy pro srovnání těžiště.

 

batoh-s-vakembatoh-s-lahvi

 

NÁŠ TIP: Na kole je každý gram navíc znát, takže si hlídejte i hmotnost batohu. Vyberte si klidně víc favoritů a pak zvolte ten nejlehčí.

vybrat-batoh

Jak funguje vodní vak?

Jednoduše. Jde o plastový vak (sáček) s tlustou stěnou a uzávěrem, do kterého si napustíte čistou vodu nebo iontový nápoj. Hydrovaky mívají v batohu vlastní kapsu hned u zadní stěny. Z vaku vede hadička, která se ven dostane malým otvorem v batohu a po jednom z hlavních popruhů přivede tekutinu až k ústům cyklisty.

 

vodnivak

Vodní vak (hydrovak) v batohu

  • objemy cca 0,5–3 litry
  • možnost snadného pití za jízdy
  • zabírá místo v batohu

Klasická lahev v košíku na rámu

  • objemy cca 0,5–0,75 litru
  • jezdec se musí pro lahev ohnout
  • možnost bleskového doplnění

 

Anatomický tvar a odvětrání zad

Anatomický tvar batohu je velmi důležitý. Cyklista je při jízdě předkloněný, a proto je většina středních a velkých cyklistických batohů ušitá do mírného oblouku. Zádová část je jednoduše „vykrojená“, aby jezdce nic netlačilo a neměl pocit „hroudy“ na zádech. Některé batohy pro ženy jsou užší, nižší a mají hlavní popruhy mírně vykrojené kvůli ňadrům.

Odvětrání zad může být řešeno 3 způsoby: 

  • Panely – na záda jezdce dosedají panely, mezi nimiž jsou velké mezery
  • Síťkou – na záda jezdce dosedá prodyšná síťka a až po mezeře následuje batoh
  • Kombinací obojího – nejčastější varianta

Výhodou síťky je téměř nulový kontakt zadní stěny batohu se zády a nevýhodou zmenšení objemu batohu o toto vyklenutí. Výhodou batohů s panely je jejich využití i mimo kolo, protože zpravidla nejsou tak anatomicky prohnuté a vypadají jako klasický sportovní batoh.

 

NÁŠ TIP: Na kratší cesty odvětrání moc řešit nemusíte. Třeba na cesty do práce jsou vhodné městské (city) batohy nebo tašky s popruhy na záda.

mestskybatho

Jaká výbava batohu vás potěší? 

Reflexní prvky – aby vás bylo na cestách i cyklostezkách vidět
Integrovaná pláštěnka – přetáhnete ji přes batoh a déšť nemá šanci
Uchycení helmy – dáte ji na batoh a připevníte gumičkou nebo popruhem
Kapsa na brýle – nemusíte vozit pouzdro, jen je odložíte do jemné fleecové kapsy
Poutka a očka – hodí se na přidělání blikačky, karabiny, spacáku nebo karimatky
Více komor – díky nim udržíte v batohu pořádek, nemusí jít pokaždé vše ven
Vnitřní organizér – například síťovaná kapsa na mobil, doklady, klíče apod.
Integrovaný chránič páteře – vhodný, pokud rádi jezdíte v náročném terénu

Přejeme vám správný výběr! :)

 

vybrat-batoh